İnşaat sektöründe konut inşaatlarında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kültürü
Occupational health and safety culture of employee in housing construction in the construction sector
- Tez No: 806261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EMRAH TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sağlık ve güvenlik kavramları inşaat sektöründe temel konulardan biri olagelmiş fenomenlerdir. Bu kavramların uygulamadaki durum ve süreç yönetimi bağlamında değerlendirilmesi, kimi zaman sadece çalışan ve iş yerinin maddi kayıplar noktasındaki durumlarını ortaya koymakla kalmaz; aynı zamanda çalışanın hayati konularını da ilgilendiren süreçlere evrilebilmektedir. Konut inşaatlarının nicel anlamda çokluğu, bu alanda çalışan kişilerin güvenlik ve diğer protokolleri göz ardı etmesine neden olan en önemli parametrelerden biridir. Zira, özellikle Türkiye gibi konut inşaatlarının sürekli olarak arttığı bir ülkede, bu alanda çalışanlar, bir sonraki projeye geçmek için her anlamda hayatlarını riske atabilmektedir. Öte yandan işverenlerin de benzer noktalardaki zaafları da bu durumu tetikleyen önemli unsurlardır. Bu çalışmada genel olarak inşaat sektöründeki iş kazalarının nedenlerine, sonuçlarına ve olası etkilerine odaklanılmakta ve iş sağlığı ve güvenliği bağlamında değerlendirmelerine yer verilmektedir. Aynı zamanda konut inşaatlarında çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine dair bir okuma yapmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health and safety concepts are phenomena that have been one of the fundamental issues in the construction industry. Evaluation of these concepts in the context of the situation in practice and process management sometimes does not only reveal the situation of the employee and the workplace in terms of financial losses; it can also evolve into processes that concern the vital issues of the employee. Quantitative abundance of residential constructions is one of the most important parameters that cause people working in this field to ignore security and other protocols. Because, especially in a country like Turkey where housing construction is constantly increasing, those working in this field can risk their lives in every sense to move on to the next project. On the other hand, the weaknesses of employers at similar points are also important factors that trigger this situation. In this study, the causes, consequences and possible effects of occupational accidents in the construction sector are generally focused on and their evaluations are included in the context of occupational health and safety. At the same time, it is aimed to make a reading on the occupational health and safety of employees in residential construction.