Tip 1 diyabetli çocuklarda oksidatif stres, antioksidan kapasite ve kemik döngüsü biyomarkerları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between oxidative stress, antioxidant capacity and bone turnover biomarkers in children with type 1 diabetes
- Tez No: 806315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KÜÇÜKKASAP CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellitus'da tıbbi beslenme tedavisine uyumsuzluğun neden olduğu aşırı reaktif oksijen ve nitrojen türlerinin üretiminin kemiğin biyolojik performansında kritik bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, tip 1 diyabetli çocuklarda oksidatif stresin kemik döngüsü üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı tarafından izlenen ve yaşları 3-17 arasında değişen tip 1 diyabetli 34 çocuk çalışmaya alınmıştır. Çocukların tıbbi beslenme tedavisine uyumunu değerlendirmek için Amerikan Diyabet Derneği önerilerine göre HbA1C düzeyi %8 olmak üzere iki gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Oksidatif stres düzeyinin kemik döngüsü biyomarkerları üzerine etkisini belirlemek amacıyla, serum TOS (total oksidatif stres), TAC (total antioksidan kapasite), ALP (alkalin fosfataz), OC (osteokalsin), P1NP (prokollejen Tip1-N-Terminal Propeptid), D vitamini düzeyleri değerlendirilmiştir. Fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirilmiştir. Besin tüketimlerinin ve diyet total antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi için 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları ve besin tüketim sıklıkları alınmıştır. Bulgular: Hastaların HbA1C ortalaması 8,2±1,51 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: It's thought that excessive production of reactive oxygen and nitrogen species caused by non-compliance with medical nutrition therapy in type 1 diabetes mellitus may play a critical role in the biological performance of bone. In this study, we aimed to evaluate the effect of oxidative stress on bone turnover in children with type 1 diabetes. Materials and Methods: Thirty-four children with type 1 diabetes, aged 3-17 years, who were followed up by the Division of Pediatric Endocrinology, Gülhane Training and Research Hospital, University of Health Sciences, were included in the study. In order to evaluate the compliance of the children with medical nutrition therapy, HbA1C level was evaluated by dividing them into two groups as 8% according to the American Diabetes Association recommendations. Serum TOS (total oxidative stress), TAC (total antioxidant capacity), ALP (alkaline phosphatase), OC (osteocalcin), P1NP (procollagen Type-1-NTerminal Propeptide) and vitamin D levels were evaluated to determine the effect of oxidative stress level on bone turnover biomarkers. Physical activity levels were evaluated. For the evaluation of food consumption and dietary total antioxidant capacity, 24-hour retrospective food consumption records and food consumption frequencies were obtained. Results: The mean HbA1C of the patients was 8.2±1.51. When the patients were classified according to HbA1C(%) levels, those with HbA1C