Zayıf asal alt modüller
Weakly prime submodules
  1. Tez No: 806436
  2. Yazar: YASEMİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Bu tez boyunca bahsi geçen tüm R halkaları, aksi belirtilmedikçe birimli ve değişmelidir. Bu tezin GİRİŞ bölümünde literatür özeti, tezin amacı ve hipotez ortaya koyulmuştur. İkinci bölüm olan ÖN BİLGİLER kısmında çalışmanın anlaşılabilirliği için gerekli temel cebir bilgileri sırasıyla: Halkalar ve idealler; Halka Homomorfizmaları; Maksimal, Asal ve Asalımsı İdealler; Asal ve Zayıf Asal İdeallerin Özellikleri; Modüller ve Alt Modüller alt başlıkları altında verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde asal alt modüller, temel tanım ve özellikleri ile incelenmiştir. Tezin ana bölümü olan dördüncü bölümde ise zayıf asal alt modül kavramı verilip, asal ve zayıf asal alt modüller arasındaki benzer ve farklı özelliklere ve çarpımsal modüllerin zayıf asal alt modüllerinin özelliklerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 5 chapters. Throughout this thesis, all R rings mentioned, unless otherwise stated, are assumed to be unitary and commutative. In the introduction of this thesis, the summary of the literature review, the purpose of the thesis and the hypothesis are presented. In the second chapter, which is the preliminaries section, the necessary basic algebraic knowledge for the comprehensibility of the study is given under the subheadings: Rings and Ideals; Ring Homomorphisms; Maximal, Prime and Primary Ideals; Properties of Prime and Weakly Prime Ideals; Modules and Submodules. In the third chapter of the study, prime submodules are examined with their basic definitions and properties. The main chapter of the thesis, the fourth chapter, introduces the concept of weakly prime submodules and discusses the similarities and differences between prime and weakly prime submodules, as well as the properties of weakly prime submodules of multiplication modules.