Yeme tutumu ve mizaç ilişkisi
Relationship between eating attitudes and temperament
- Tez No: 806492
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yeme Bozuklukları genellikle gıda ve beden ağırlığı ve şekli ile ilgili anormal yeme kalıpları ve bilişsel çarpıtmalarla karakterize, kronik ve ilerleyen psikiyatrik bozukluklardır. Hastalık seyrince beslenme durumu, sağlık durumu ve fonksiyonlarında bozulma, tıbbi komplikasyonlar gibi olumsuz sonuçlar gözlemlenir (American Dietetic Association ADA, 2001). Bu yüksek lisans tezinde Yeme Tutumu ve Mizaç Tiplerinin İlişkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı 18-65 yaş arası bireylerde yeme tutumu ve mizacın ilişkili olup olmadığı ve mizacın olumsuz yeme tutumu üzerinde etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Gönüllü olarak araştırmaya katılan 214 bireye Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Yeme Tutum Testi Kısa Formu (YTT-26) ve Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire (TEMPS-A) Mizaç Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları YTT-26 toplam puanı ile Anksiyöz Mizaç, ayrıca YTT-26 alt boyutlarından“Diyet”puanı ile Depresif Mizaç, Siklotimik Mizaç, İrritabl Mizaç ve Anksiyöz Mizaç arasında da pozitif ilişkisi olduğunu göstermektedir. YTT-26 toplam puanın ve“Diyet”ve“Oral Kontrol”puanlarının erkeklere kıyasla kadınlarda daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anksiyöz Mizaç kadınlarda erkeklere göre daha yüksek bulunmutştur. Katılımcıların %15,8'inde Bozulmuş Yeme Tutumu tespit edilmiştir, bu katılıcılarda Anksiyöz Mizaç daha yüksek bulunmuştur. Akiskal'ın afektif mizaç modeli ile yapılan çalışmaların sınırlı sayıda olması sebepli bu modelin Yeme Bozuklukları ile ilgili çalışmalarda kullanılmasının literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Eating Disorders are chronic and progressive psychiatric disorders characterized by abnormal eating patterns and cognitive distortions generally related to food and body weight and shape. During the course of the disease, negative outcomes such as nutritional status, deterioration in health status and functions, and medical complications are observed (American Dietetic Association ADA, 2001). In this master's thesis, the Relationship between Eating Attitudes and Temperament has been examined. The aim of the study is to find out whether there is a relationship between eating attitude and temperament in individuals aged 18-65 and whether temperament has an effect on negative eating attitudes. Socio-Demographic Information Form, Eating Attitude Test Short Form (EAT-26) and Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire (TEMPS-A) were applied to 214 individuals who voluntarily participated in the research. The results of the study show that there is a positive relationship between the total score of EAT-26 and Anxious Temperament, and also between the sub-dimensions of EAT-26,“Diet”score and Depressive Temperament, Cyclothymic Temperament, Irritable Temperament, and Anxious Temperament. YTT-26 total score and“Diet”and“Oral Control”scores were found to be higher in women compared to men. Anxious Temperament was found to be higher in women than in men. Distorted Eating Attitudes were detected in 15.8% of the participants, and Anxious Temperament was found to be higher in these participants. Due to the limited number of studies conducted with Akiskal's affective temperament model, it is thought that the use of this model in studies on Eating Disorders will contribute to the literature.