Geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş sürecinde futbol yorumculuğu
Football commentary fromm traditional to new media
- Tez No: 806494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESRA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojik gelişmelere bağlı olarak medya platformlarında önemli değişimler yaşanmaktadır. Twitter, Facebook, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları yeni medya araçlarıyla etkisini sürdürerek belirli meslek gruplarında dönüşümler yaşanmasına etkide bulunmuştur. Türkiye'de yapılan gazetecilik faaliyetleri de geleneksel medyadan sıyrılarak yeni medya uygulamalarıyla uyumlu halde yürütülmeye başlanmıştır. Dijital dünyanın oluşmasıyla birlikte gazeteciler ve spor yorumcuları hitap ettiği hedef kitle ile sosyal medya uygulamaları yoluyla interaktif bir sürece dahil olmaktadır. Bununla birlikte Türkiye'de yeni medya uygulamalarına artan talebin zaman geçtikçe arttığı ve geleneksel medyanın etkinliğini yitirdiği sonucuna varılmaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yeni medya araçlarını kullanan 10 gazeteci ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada görüş belirten gazeteciler sosyal medya platformlarının gazetecilik faaliyetleri açısından önemli bir yere sahip olduğunu ve futbola yeni bir bakış açısı getirdiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Depending on technological developments, significant changes are taking place in media platforms. Social media applications such as Twitter, Instagram, Facebook and Youtube have continued to have an impact with new media tools and have affected the transformations in certain occupational groups.Journalistic activities in Turkey have also begun to be carried out in accordance with new media practices by getting rid of traditional media. With the formation of the digital world, journalists and sports commentators are involved in an interactive process with their target audience through social media applications. However, it is concluded that the increasing demand for new media applications in Turkey has increased over time and traditional media has lost its effectiveness. Using the qualitative research method, in-depth interviews were conducted with 10 journalists using new media tools. Journalists who expressed their opinions in this research stated that social media platforms have an important place in terms of journalism activities and bring a new perspective to football.