Çevrimiçi mindfulness temelli stres azaltma müdahalesinin annelerin bilişsel işlevleri, pozitif negatif duygulanım ve duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisi
Online mindfulness-based stress reduction intervention effects on cognitive functions, positive negative affect and emotion regulation skills of mothers
- Tez No: 806495
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Anneler ile çevrimiçi (MTSA) müdahalelerinin etkinliği üzerine çalışmalar hala deneme aşamasındadır. Covit-19 sürecinde online psikolojik danışmanlık ve müdahalelerin sayısını ciddi oranda arttırmıştır. Bu araştırmanın amacı; çevrimiçi Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MTSA) müdahalesinin, 4-12 yaş annelerinde bilişsel işlevler, pozitif – negatif duygulanım ve duyguları düzenleme becerileri üzerindeki etkilerini test etmektir. Çalışma, MTSA müdahalesinin frontal lob işlevleri, dikkat, bellek, pozitif – negatif duygulanım ve duyguları düzenleme güçlüğü değişkenleri üzerindeki etkileri, gerçek deneysel ön test - son test kontrol gruplu model ile araştırmak için dizayn edildi. Bu değişkenler, online uygulanan Frontal Değerlendirme Bataryası (FDB), Standardize Mini Mental Test (SMMT), Stroop Test TBAG Formu gibi nöropsikolojik testlerin yanı sıra, Kısa Semptom Envanteri (KSE), Pozitif Negatif Duygulanım Ölçeği (PNDÖ) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ile de elde edilen bulgularla test edilmiştir. Randomize kontrollü araştırmada, deney (37) ve bekleme listeli kontrol (31) grubundan oluşan toplam 68 katılımcı ile elde edilen bulgulara göre, MTSA müdahalesi alan grupta, kontrol grubuna oranla negatif duygulanım yüksek derecede düşmüş, pozitif duygulanım ise etkilenmemiştir. Duygu düzenleme güçlüğünde MTSA alan grup ön ve son testler arasında Açıklık, Dürtüler, Strateji, Kabul Etmeme alt grup değerlerinde anlamlı fark görülürken, kontrol grubu ile arasındaki fark anlamlı olabilecek düzeyde değildir. Bellek ve Stroop görevlerinde gruplar arası bir değişim kaydedilmemiştir. Bilişsel işlevler alanında deney grubunda, kontrol grubu verilerine oranla, bilişsel esneklik ve inhibisyon direncinde yüksek düzeyde pozitif yönde artma bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficiency of research on mother and online Mindfulness based Stress Reduction (MBSR) intervention is on process experiment. The number of research psychology consultancy and intervention seriously increased during The Covid-19. The aim of this research, is to test MBSR intervention effectiveness to the cognitive function, positive – negative emotionality and ability of emotion regulations to mothers who have 4-12 years old children. The research design of this thesis is organized to find out effects of MBSR intervention to the functions of frontal lobe, caution, memory, positive- negative emotionality and difficulty of emotion regulation variables by using real experimental before and after test control group model. Results also evaluated different scales such as the neuropsychological test such as Frontal evaluation Battery, standardized mini mental test, Stoop Test TBAG Form, brief inventory of symptoms, positive- negative emotionality scale and difficulty emotion regulation scale are applied. According to results from the randomized controlled research, totally 68 participants, experimental group (37) and waiting list control (31), MBSR intervention group of negative emotionality highly decreased according to the other group. There is no effects for positive emotionality. There is a positive significant results of difficulty of emotion regulation for MBSR Group between before and after test, openness, impulse, strategy, refusal to acceptance according to the other group. Also there is a significant high level positive increase effects at the cognitive Functions of experiment group according to the control group.