Kamu ağız ve diş sağlığı kurumlarındaki kalite çalışanlarının kalite gösterge yönetimi konusundaki görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of quality employees in public oral and dental health institutions on quality indicator management
- Tez No: 806536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada kamu ağız ve diş sağlığı kurumlarındaki kalite çalışmalarında yer alan çalışanların kalite gösterge yönetimi konusundaki görüşlerinin belirlenmesi ve bu görüşleri etkileyen unsurların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Kamu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri (ADSM) ile Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde (ADSH) çalışan kalite yönetim direktörleri, kalite birim sorumluları, kalite birim çalışanları, bölüm kalite sorumluları ve kalite gösterge sorumlularından oluşan 130 çalışana çevrimiçi anket uygulanmıştır. Araştırma verileri Demografik Veriler Bilgi Formu ve Kalite İndikatör (Gösterge) Yönetimi Ölçeği kullanılarak toplanmış ve ulaşılan veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Katılımcıların %73,82'i kadın, %4,6'sı 25 yaş altı, %19,2'si 46 yaş ve üzeri ve %75,4'ü kalite ile ilgili eğitim almıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde kamu ADSM ve ADSH'lerdeki kalite çalışmalarında yer alan personelin kalite gösterge yönetim çalışmalarından memnun oldukları görülmüştür. 25 yaş ve altında yer alan katılımcılar ile kalite ile ilgili eğitim alanlar ölçeğin personel uyumu boyutuna da fazla puanlama yapmışlardır. Kadınlar gösterge yönetimi çalışmalarının daha verimli ve yararlı olduğunu belirtmişlerdir. 46 yaş üzeri katılımcılar, 25 yaş altı bireylere göre kalite gösterge çalışmalarının ölçme ve değerlendirmeye daha çok katkısı olduğunu düşünmüşlerdir. ADSM'lerde çalışanların bildirim ve kayıt altına alma kültürünün ADSH'lere göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların, en yüksek Ölçme ve Değerlendirme boyutuna, en düşük Personel Uyumu boyutuna puanlama yaptıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the opinions of the employees involved in quality studies in public oral and dental health institutions on quality indicator management and to determine the factors affecting these opinions. In this direction, 130 employees consisting of quality management directors, quality unit officers, quality unit personnel, department quality officers and quality indicator officers working in Public Oral and Dental Health Centers (ADSM) and Oral and Dental Health Hospitals (ADSH) affiliated to the Istanbul Provincial Health Directorate. An online survey was applied. The research data were collected using the Demographic Data Information Form and the Quality Indicator (Indicator) Management Scale, and the obtained data were statistically analyzed using the SPSS 25.0 package program. 73.82% of the participants were women, 4.6% were under the age of 25, 19.2% were over the age of 46, and 75.4% had received quality-related training. When the results of the research were examined, it was seen that the personnel involved in the quality studies in public ADSMs and ADSHs were satisfied with the quality indicator management studies. Participants aged 25 and under and those who received training on quality over-rated the scale's personnel compliance dimension. Women stated that indicator management studies are more efficient and beneficial. Participants over the age of 46 thought that quality indicator studies contributed more to measurement and evaluation than individuals under the age of 25. It has been revealed that the notification and recording culture of employees in ADSMs is higher than ADSHs. It was determined that the participants scored the highest Assessment and Evaluation dimension and the lowest Personnel Adaptation dimension.