Cretan refugees in İzmir: Memory and identity
Izmir'deki Giritli göçmenler: Hafıza ve kimlik
- Tez No: 806558
 - Danışmanlar: PROF. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sözleşmesinden sonra Türkiye'ye göç ettirilen Giritli Müslümanların toplumsal hafızası ve kimliğini incelemektedir. Sözleşmenin imzalanmasını takiben hem Yunanistan'dan hem de Türkiye'den birçok insan göçmen konumuna gelmiştir ve bu bağlamda Giritli Müslümanlar hem yerlerinden edilmiş, hem de dillerini bilmedikleri bir yere göç etmek durumunda kalmışlardır. Bu nedenle Giritli Müslümanların adaptasyon süreci çok daha zorlu olmuştur. Bu tez zorunlu göç deneyiminin kollektif hafızasını ve Giritli Mübadillerin kendilerini nasıl tanımladıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tezde İzmir'de yaşayan Giritli Müslümanların sözlü anlatımları ve yaşam öyküleri birincil kaynak olarak kullanılmıştır. Giritli Müslümanların göçünün ana çerçevesini ortaya koymak için sözlü anlatıların yanı sıra ikincil kaynaklardan ve arşiv belgelerinden de yararlanılmıştır. Giritli Müslümanların göç deneyimlerine ilişkin çok fazla kaynak bulunmadığından bu tezin ana kaynağı sözlü anlatımlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the memory and identity of Cretan Muslims who were forced to migrate to Turkey after the Exchange of Population Convention between Greece and Turkey in 1923. After the signing of the convention, many people from Turkey and Greece became a refugee, and the Cretan Muslims in this context were both displaced and migrated to a place where they did not know the spoken language. Therefore, their adaptation process was much more difficult. The thesis attempts to analyze the collective memory of the forced migration experience and how Cretan refugees (mübadils) constructed their identities in the present. The oral narratives and life stories of Cretan Muslims who live in İzmir were used as primary sources in this thesis. Apart from oral narratives, it was also benefited from secondary sources and archival documents to present main framework of Cretan Muslims migration. Since there are not many resources on the migration experiences of Cretan Muslims, the main source of this thesis is the oral accounts.