4-6 yaş çocuklarının oyun tercihleri ve öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between play preferences and self-regulation skills of 4-6 year old children
- Tez No: 928021
- Danışmanlar: DR. ŞERAFETTİN SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, 4-6 yaş arası çocukların oyun tercihleri ile öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çocukların oyun tercihleri, onların dikkat, çalışma belleği, engelleyici kontrol-duygu ve engelleyici kontrol-davranış gibi öz düzenleme becerilerini geliştirme üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Çalışma, İstanbul ilinde okul öncesi eğitime devam eden çocukların ebeveynleri tarafından doldurulan anketler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, yalnız oyunun çocukların öz düzenleme becerilerini negatif ve anlamlı şekilde etkilediğini ortaya koymuştur. Benzer şekilde, dijital oyunların da öz düzenleme becerileri üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Yalnız oyun, çocukların dikkat düzeylerini de negatif ve anlamlı şekilde etkilemiştir. Çalışma belleği açısından, yalnız oyunun çalışma belleğini olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Paralel oyun ise çalışma belleği üzerinde zayıf fakat anlamlı bir negatif etki göstermiştir. Engelleyici kontrol-duygu becerileri üzerinde yapılan analizlerde, yalnız oyunun bu becerileri negatif ve anlamlı şekilde yordadığı bulunmuştur. Kurallı oyun ve dijital oyunların da engelleyici kontrol-duygu üzerinde negatif etkileri tespit edilmiştir. Engelleyici kontrol-davranış açısından, yalnız oyunun bu becerileri olumsuz etkilediği, birlikte oyunun ise zayıf fakat anlamlı bir pozitif etki gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Dijital oyunların da engelleyici kontrol-davranış üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, çocukların oyun tercihleri ve öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkileri anlamak için önemli ipuçları sunmaktadır. Ebeveynler ve eğitimciler, çocukların yalnız oyun ve dijital oyun oynama sürelerini sınırlamalı ve onları daha sosyal ve etkileşimli oyunlara yönlendirmelidir. Gelecekte yapılacak araştırmalarda, farklı bölgelerde ve yöntemlerle bu ilişkilerin daha kapsamlı bir şekilde incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between play preferences and selfregulation skills of children aged 4-6. Children's game preferences play an important role in developing their self-regulation skills such as attention, working memory, inhibitory control-emotion and inhibitory control-behavior. The study was carried out through questionnaires filled out by the parents of children attending pre-school education in Istanbul. Research findings have revealed that solitary play negatively and significantly affects children's self-regulation skills. Similarly, digital games have also been found to have a negative impact on self-regulation skills. Lonely play also negatively and significantly affected children's attention levels. In terms of working memory, solo play has been found to negatively affect working memory. Parallel play showed a weak but significant negative effect on working memory. In the analyzes conducted on inhibitory control-emotion skills, it was found that lonely play negatively and significantly predicted these skills. Games with rules and digital games have also been found to have negative effects on inhibitory control-emotion. In terms of inhibitory control-behavior, it was concluded that alone play negatively affected these skills, while together play had a weak but significant positive effect. Digital games have also been found to have a negative impact on inhibitory control-behavior. These findings provide important clues for understanding the relationships between children's play preferences and self-regulation skills. Parents and educators should limit children's time playing alone and digital games and direct them to more social and interactive games. It is recommended that these relationships be examined more comprehensively in different regions and using methods in future research.