Theories of nationalism and the future of the nation-state
Milliyetçilik kuramları ve ulus-devletin geleceği
  1. Tez No: 806615
  2. Yazar: TÜRKAN ÖZGE ONURSAL BEŞGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT ÖZKIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, milliyetçilik kuramları bağlamında ulus-devletin geleceğine odaklanmaktadır. Çalışmanın merkezinde, düşünürlerin ulus-devletin doğasına ilişkin yorumları ile geleceği arasında bir ilişki olup olmadığı sorusu yer almaktadır. Bu amaçla, ulus-devleti tanımladıktan ve ulus-devletin geleceğine ilişkin tartışmaların son yıllarda nasıl ivme kazandığına - böylece küreselleşme ve ulus-devlet arasındaki bağlantıya atıfta bulunan çalışma - değindikten sonra, milliyetçilik teorileri literatüründe benimsenen farklı sınıflandırmaları sunmaktadır. Ayrıca, Ernest Gellner, Eric J. Hobsbawm, Anthony D. Smith ve John Hutchinson gibi alanın önde gelen dört bilim adamlarının analizlerine odaklanılarak konuya ilişkin farklı yorumlar ortaya konulacaktır. Çalışma, bu akademisyenlerin yorumlarına dayanarak ulus-devletin ortadan kalkıp kalkmadığının yanıtlanmasıyla son bulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the future of the nation-state in the context of the theories of nationalism. It is centered on the questions of whether there is a correlation between the scholars' interpretation of the nature of the nation-state and its future. For that purpose, after defining the nation-state, and touching upon how the debate on the future of the nation-state gained momentum in the past years - thus referring to the link between globalisation and the nation-state, the study presents the different classifications that have been adopted in the theories of nationalism literature. Furthermore, the analyses of four leading figures of the filed - Ernest Gellner, Eric J. Hobsbawm, Anthony D. Smith and John Hutchinson - will be concentrated on to display the different interpretations on the issue. The study concludes by answering whether the nation-state is withering away or not, based on the interpretations of these scholars.