Bayraktar Bayraklı'nın tefsirinde Ulûmu'l-Kur'ân
Ulum al-Qur'an in the tafsir of Bayraktar Bayraklı
- Tez No: 806756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kur'ân insanlığı hidâyete ulaştırmak için Hz. Peygamber vasıtasıyla, anlaşılmak üzere gönderilen son ilahi kitaptır. Nüzûlünden bu güne kadar geçen yaklaşık on dört asırlık süre içerisinde onu doğru bir şekilde anlama ve yorumlama gayesi ulûmu'l-Kur'ân olarak tanımlanan bazı disiplinlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kur'ân'ın muhatapları için asırlardır değişmeyen önemi sürdükçe ulûmu'l-Kur'ân üzerine yapılan araştırmalar güncelliğini ve önemini koruyacaktır. Biz de bu öneme binaen çalışmamızda günümüz Kur'ân okumalarına ve anlama faaliyetlerine katkı sağlamak amacı ile muasır bir müfessir olan Bayraktar Bayraklı'nın 1999'da başlayıp 2006 yılında bitirdiği Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur'ân Tefsiri isimli eserini ulûmu'l-Kur'ân açısından ele almayı uygun bulduk. Tezimiz giriş ve onu takip eden iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin konusu, önemi, amacı, yöntemi, kapsam ve sınırlılıkları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Bayraklı'nın hayatı, ilmî şahsiyeti, eserleri ve tefsirinin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise müellifin ulûmu'l-Kur'ân ile ilgili görüşleri Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur'ân Tefsiri isimli eseri merkeze alınarak tespit edilip incelenmiştir. Araştırmamız elde edilen verilerin değerlendirildiği sonuç bölümü ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is the last divine book sent to be understood through the Prophet in order to bring humanity to the truth. In the period of about fourteen centuries that have passed since his time until today, the aim of understanding and interpreting Him correctly has led to the emergence of some disciplines defined as ulûmu'l-Qur'an. As long as the importance of the Qur'an for its interlocutors, which has not changed for centuries, continues, the researches on the ulûmu'l-Qur'an will remain relevant and important. Based on this importance, in our study, in order to contribute to today's Qur'an reading and comprehension activities, we found it appropriate to consider the work of Bayraktar Bayraklı, a contemporary commentator, titled Qur'an Tafsiri in the Light of a New Understanding, which he started in 1999 and finished in 2006, from the point of view of ulûmu'l-Qur'an. Our thesis consists of an introduction and the following two parts. In the introduction part, the subject, importance, purpose, method, scope and limitations of our thesis are emphasized. In the first part, it is tried to give information about Bayraklı's life, scientific personality, works and general characteristics of his exegesis. In the second part, the author's views on the ulûmu'l-Qur'an were identified and examined by centering on his work titled Tafsir of the Qur'an in the Light of a New Understanding. Our research ended with the conclusion section where the obtained data were evaluated.