Özgül fobi ve sınav kaygısı olan ergenlerde EMDR terapinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of EMDR therapy in adolescents with specific phobia and test anxiety
  1. Tez No: 806788
  2. Yazar: NAZMİYE GÖKÇE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma özgül fobiye ve sınav kaygısına sahip 15-17 yaş arası bireyler üzerinde EMDR terapisinin etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler,“DSM-5 11-17 yaş Çocuk Özgül Fobi Ölçeği”,“Demografik Bilgi Formu”,“Sınav Kaygısı Ölçeği”kullanılarak Şubat 2022-Temmuz 2022 yılı tarihleri arasında Antalya'da ikamet eden ve bir danışmanlık merkezine tedavi amacıyla gelen 31 ergen üzerinden edinilmiştir. Çalışmanın sonuçları SPSS 25.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, EMDR terapisi alan sınav kaygılı ergenlerin, sınav kaygısı alt boyut ve toplam puanları ve özgül fobisi olan ergenlerin toplam özgül fobi puanları, ön test ve son test olarak karşılaştırılmıştır. 5 oturumluk EMDR terapisinin sonucunda, sınav kaygısı alt boyut puanları ve toplam puanları ile özgül fobi toplam puanlarının, önemli ölçüde azaldığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, özgül fobisi ve sınav kaygısı olan ergenler üzerinde, EMDR terapisi olumlu sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the investigation of the Effect of EMDR Therapy in Adolescents who is between 15-17 years old with Specific Phobia and Test Anxiety. The data on this research, collected by using“Demographics Information Survey”,“Test anxiety Inventory”,“DSM-5 for 11-17 years old children specific inventory”; through 31 adolescents who resides in city Antalya (Turkiye) and who was visiting the counselling centre for treatment between February 2022 and July 2022. The results of the study were analysed in SPSS 25.0 package program. In the study, test anxiety sub-dimension and total scores of adolescents who is receiving EMDR therapy with test anxiety, also total specific phobia scores of adolescents with specific phobia were compared as pre-test and post-test. As a result of the 5-session EMDR therapy, it was concluded that test anxiety sub-dimension scores and total scores and specific phobia total scores decreased significantly. In conclusion, EMDR therapy gives positive results on adolescents with specific phobia and test anxiety.