تحقيق سورة آل عمران من تفسير القرماني
Karamânî tefsirinin Âl-i İmrân Sûresinin tahkik ve incelenmesi / Examination and review of the chapter of al İmran from tafseer of Karamani
  1. Tez No: 807474
  2. Yazar: EMAN A. U. AL SHERAFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÖĞMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 660
Özet
Bu doktora tezi Karamânî Tefsiri'nden Âl-i İmrân Suresi'nin tahkikini ele almaktadır.“Sağır”lakaplı olan Ahmed el-Karamânî (971/1564), Osmanlı Devleti'nin Kânûnî Sultân Süleyman (ö. 1566) devrinde yaşamış tefsir âlimlerinden biridir.“Tefsîrü 'l- Karamânî”adında bir tefsiri olup hala yazma haldedir. Değerli bir eser niteliği taşıyan tefsir, toplam on iki ciltten oluşmaktadır. Bir kısmı tamamlanmış olup, bir kısmı da inceleme aşamasındadır. Bu araştırma iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm; Karmani'nin kişiliğinden, adından ve lakabından, ilmî ve çalışma hayatından bahsedilen bölümüdür. Bu bölümde ayrıca Kur'anın nuzûlü, mekkî veya medenî oluşu, iniş sebepleri, nâsih ve mensûh ilişkisi, muhkem ve müteşâbih ayetler,sure başlarında bulunan ve hurûf-ı mukattaa denilen harfler, Kur'an kıraatleri, vakf ve ibtidâ yerleri, sure ve ayetler arasındaki münâsebetlerin yanı sıra; Kur'an-ı Kerim'in Kur'an, Sünnet-i Seniye ve Sahabilerin sözleri ile açıklanmasına değinilmiş olup, Kur'an-ı Kerim'deki meseller gibi pek çok husus açıklanarak Al-i İmran Suresi'nin tefsir anlayışından da bahsedilmiştir. Bu bölüm aynı zamanda dilbilim ve dilbilgisi ile ilgili birçok konunun yanı sıra belâget üslûpları ve incelikleri de içermektedir. Fıkıh meseleleri ve sözlü meseleler bu çalışılan bölümde büyük bir yekûne sahiptir. Bu bölümün sonunda onun sûre tefsirinde dayandığı kaynaklara değinilmiştir. İkinci kısma gelince; Al-i İmran Suresi'nin Karmani tefsirinden tahkik edilmesini içeren sahih metin incelenmiş olup bu araştırma bazı tespit ve önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis is dealing with the verification of Surat Al-Imran from Tafsir Al-Qarmani for the holy Qur'an. The virtuous scholar involved in this studya is a virtuous scholar of Qur'an interpretation in the time of the Ottoman Empire from the era of Sultan Suleiman the Magnificent. He is Ahmed bin Mahmoud Al-Qarmani (971/1564), nicknamed the AL Assam (the Deaf). He has a book on interpretation called:“Tafsir Al-Qarmani”, which is still in manuscript in twelve volumes. Graduate students are working on investigating all of its volumes, some of which have been finished and some are still under investigation, being a valuable commentary in twelve volumes. This research contained two parts: The first part: the study section, in which I talked about the personality of Al-Qarmani, his name and nickname and aspects of his scientific and daily life. In this section, I also talked about his approach to interpreting Surat Al-Imran, by explaining many aspects related to the sciences of the Qur'an, such as: as the Meccan and the medinian, the reasons for the revelation, the abrogator and the abrogated, the arbitrator and the similar , the cut-off letters in the openings of the surahs,, the Quranic readings, the stopping and starting, besides the interpretation of by tradition in terms of interpreting the Qur'an with Qur'an, the Sunnah, and the sayings of the Companions and followersthe science of correlation, the Quranic aphorisms, the Quranic words and so on. This section also included many aspects related to linguistics and grammar, as well as rhetorical methods and secrets. Jurisprudential issues and verbal issues had an abundant share of this study section. At the end of this section, I referred to the sources on which he relied while interpreting the surah. As for the second section: it is the verified text, which included the verification of Surat Al-Imran from the interpretation of Al-Qarmani. This research concluded with some findings and recommendations.