COVİD-19 pandemisinde yaşlı bireylerde internet kullanımının depresyon ve yalnızlık düzeyi ile ilişkisi
The relationship of internet use with depression and loneliness levels in ELDERLY individuals during the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 807650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TUBA AKBAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pandemi sürecinde uygulanan sosyal mesafe ve izolasyon önlemleri yaşlı bireylerin ruh sağlığını olumsuz etkilemiştir. Bu çalışma COVID-19 pandemi sürecinde yaşlı bireylerde internet kullanımının depresyon ve yalnızlık düzeyi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel çalışmaya 01.09.2021-01.06.2022 tarihleri arasında 330 geriatrik hasta alındı. Veriler; kişisel bilgi formu, Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu-15 (GDÖ-15), Yaşlılar için Yalnızlık Ölçeğini içeren anket formuyla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Katılımcıların yaş ortalaması 71,38±6,06 yıl olup %60,3'ü kadındı. Yaşlı bireylerin %15,8'inin yalnız yaşadığı, %10,9'unun yüz yüze görüşebileceği hiç arkadaşının olmadığı, %85,2'sinin pandemi sürecinde sosyal ilişkilerinin azaldığı bulundu. İnternet erişimli cep telefonu ve bilgisayar/tablet kullananların oranı sırasıyla %47,3 ve %6,1 idi. Bireylerin %52,4'ünün interneti hiçbir zaman kullanmadığı, %18,8'inin ara sıra, %28,8'inin ise her gün kullandığı saptandı. İnternet kullanan bireylerin %68,8'i pandemi sürecinde internet kullanımının arttığını belirtti. En fazla yapılan internet aktivitelerinin; akraba/arkadaşlarla görüntülü görüşme (%39,4) ve mesajlaşma uygulamalarıyla mesaj/ fotoğraf/video paylaşımı (%38,2) olduğu bulundu. Yaşlı bireylerin %37'sinde depresyon (GDÖ skoru>5) saptandı. Depresyon oranı hiç internet kullanmayanlarda %42,8, ara sıra internet kullananlarda %38,7 iken her gün internet kullananlarda %25,3 bulundu (p=0,017).
Özet (Çeviri)
Social distancing and isolation measures implemented during the pandemic have negatively affected the mental health of elderly individuals. This study was conducted to evaluate the relationship of internet use with depression and loneliness levels in elderly individuals during the COVID-19 pandemic. Cross-sectional study was conducted with 330 geriatric patients between 01.09.2021 and 01.06.2022. The data were collected with face-to-face interview technique by using ''Personal Information Form'', ''Geriatric Depression Scale Short Form-15 (GDS-15)'', ''Loneliness Scale for the Elderly''. The mean age of the participants was 71.38±6.06 and 60.3% were female. It was found that 15.8% of the elderly individuals lived alone, 10.9% had no friends they could meet face-to-face, and 85.2% of them had decreased social relations during the pandemic process. The proportion of those using cell phones and computers/tablets with internet access was 47.3% and 6.1%, respectively. It was found that 52.4% of the individuals never used the internet, 18.8% used it occasionally and 28.8% used it every day. Among internet users, 68.8% stated that their internet use increased during the pandemic. The most common internet activities were video calls with relatives/friends (39.4%) and sharing messages/photos/videos with messaging applications (38.2%). Depression (GDS score>5) was found in 37% of elderly individuals. The rate of depression was 42.8% in those who never used the internet, 38.7% in those who used the internet occasionally, and 25.3% in those who used the internet every day (p=0.017).