Kendini bilme çalışmasının bireylerin farkındalıklarına olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of self-knowledge study on the awareness of the individuals
- Tez No: 807651
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bireylerin yaşantısını olumsuz yönde etkileyen negatif duygu durumları ile baş edebilmeleri amacıyla günümüze kadar pek çok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri de bilinçli farkındalıktır. Bilinçli farkındalık kişinin içsel ve dışsal deneyimlerini şu anda gözlemleyerek fark etmesi, tanımlaması ve onları yargılamadan bir davranış ya da eylemde bulunmayı bilinçli olarak seçmesidir. Bu şekilde kişi yaşamını olumsuz şekilde etkileyen negatif duygu durumlarında düzeltme yaparak öznel iyi oluş haline geçebilmektedir. Günümüzde bireylere bilinçli farkındalık tutumunun kazandırılmasına yönelik yöntemlerden biri de Gurdjieff'in Kendini Bilme çalışması olarak adlandırdığı Dördüncü Yol çalışmasıdır. Bu çalışmada,“Kendini Bilme”çalışması olarak adlandırılan“Dördüncü Yol”çalışmasının bilinçli farkındalığa olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın alt amacı bu çalışmaya katılanların çalışma öncesi ve çalışma sonrası bilinçli farkındalık düzeyleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırma kapsamına İzmir'de“Kendini Bilme”çalışmasının uygulamalı eğitiminin yapıldığı bir kurumda Ocak-Mart 2020 tarihlerinde bu eğitime katılan 30 kişi alınmıştır. Katılımcılara uygulamalı eğitim öncesinde ve eğitim başladıktan 3 ay sonra“Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık, Bilinçli Farkındalık ve Öz Duyarlılık Ölçekleri”uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların çalışma öncesi Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık puanları (Ort. 109.20, Standart Sapma SS:11.46) ile çalışma sonrasındaki puanları (Ort.120.40; SS:11.73) arasında anlamlı farklılık olduğu (p0.001) belirlenmiştir. Araştırmada, bilinçli farkındalık tutumu kazandırmayı amaçlayan Dördüncü Yol çalışması olan Kendini Bilme çalışmasının bilinçli farkındalığı olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many methods have been developed in order to cope with negative emotional states that affect individuals' lives negatively. One of these methods is conscious awareness. Conscious awareness is the person's awareness of the internal and external experiences by observing now, identifying them and consciously choosing to act or act without judging them. In this way, it can become a subjective well-being by correcting negative emotional states that negatively affect one's life. One of the methods for gaining conscious awareness attitude to individuals today is the Fourth road study, which Gurdjieff calls Self-Knowing. In this study, it is aimed to investigate the effect of the“Fourth Way”study, which is called the Self-Knowing practice, on conscious awareness. The sub-purpose of the study is to determine whether there is a significant difference between the pre- practice and post- practice awareness levels of the participants. 30 people who participated in this training were included in the study in January-March in an institution where the Self-Knowing study was practiced. Five Dimensional Conscious Awareness, Conscious Awareness and Self Sensitivity Scales were applied to the participants before and 3 months after the practice started.In the study, there was a significant difference (p 0.001) between the participants' Self-sensitivity scores of pre-practice (mean 73.10, sd: 7.26) and post-practice scores (mean 71.57, sd: 7.47).