Dev hücreli kemik tümörü olan hastalarda küretaj, koterizasyon ve polimetilmetakrilat uygulamasının sonuçları
Results of curtage, coterization and polymethylmetacrylate administration in patients with giant cell bone tumor
  1. Tez No: 807688
  2. Yazar: MEHMET FATİH UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KAFADAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Dev hücreli kemik tümörü (DHKT) olan hastalarda küretaj, termal koterizasyon ve polimetilmetakrilat (PMMA) uygulamasının cerrahi sonuçlarını değerlendirmektir. Yöntem: Ocak 2013-Haziran 2022 tarihleri arasında histopatolojik olarak DHKT tanısı alan hastalar çalışmaya alındı. Çalışmada toplam 27 olgu (13 erkek, 14 kadın; ortalama yaşları =35,19; yaş aralığı= 17-64) vardı. Hastalar küretaj, termal koterizasyon ve defektin PMMA uygulaması ile tedavi edildi. Başka lokal adjuvan ajanlar kullanılmadı. Tümörler Campanacci tarafından tanımlanan radyolojik sınıflandırma sistemine göre evrelendirildi. Fonksiyonel sonuçlar preoperatif ve postoperatif son takipte Musculoskeletal Tumour Society (MSTS) skorlama sistemi kullanılarak değerlendirildi. Nüks, komplikasyonlar, radyolojik parametreler incelendi ve sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama takip süresi 33,19 aydı. Preoperatif MSTS skoru ortalaması 20,67± 4,3, postoperatif MSTS skoru ortalaması 26,93±2,9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In patients with giant-celled bone tumors (GCTB), evaluate the surgical outcomes of curettage, thermal cauterization, and polymethylmethacrylate (PMMA) administration. Materials and Methods: Patients diagnosed histopathologically with GCTB between January 2013 and June 2022 were included in the study. The study included a total of 27 factors (13 men, 14 women; average age = 35.19; age range = 17–64). Patients were treated with curettage, thermal cauterization, and the application of PMMA to the defect. No other local adjuvant agents were used. The tumors evolved according to the radiological classification system defined by Campanacci. Functional results were evaluated using the Musculoskeletal Tumour Society (MSTS) scoring system in preoperative and postoperative final follow-up. Recurrence, complications, and radiological parameters were studied, and the results were compared. Results: The average follow-up time for the patients was 33.19 months. Preoperative MSTS score averages were 20.67 ± 4.3, postoperative MSTS score averages were 26.93 ± 2.9.