Gebelikte vücut imajı ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması, güvenirlik ve geçerliği
Body image in pregnancy scale Turkish adaptation, and its reliability and validity
- Tez No: 807795
- Danışmanlar: DOÇ. NURİYE ÖZENGİN, DR. HATİCE ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, gebelik dönemindeki vücut imajını değerlendirmek amacıyla geliştirilen Gebelikte Vücut İmajı Ölçeği'ni (GVİÖ) Türkçe'ye uyarlamayı, güvenirlik ve geçerliğini araştırmayı amaçladı. Çalışmaya yaş ortalaması 27.2 yıl olan, gebelik haftası 1-40 arasında değişen 379 birey dahil edildi. GVİÖ'nün Türkçe uyarlaması Beaton protokolüne göre yapıldı. İlk değerlendirme kapsamında bireylere değerlendirme formu ve GVİÖ uygulandı. İlk değerlendirmeleri tamamlanan tüm gebelere 3 gün sonra GVİÖ tekrar uygulandı. GVİÖ'nün güvenirlik analizinde iç tutarlılık katsayısı Cronbach alfa ile incelendi ve madde toplam puan korelasyonları analiz edildi. Cronbach alfa katsayısı 0.892 bulundu. Ölçeğin zamana karşı değişmezliği test-tekrar test yöntemi ile incelendi. Bu aşamada aynı ölçeğin 3 gün arayla uygulanmasıyla elde edilen ölçüm sonuçları arasındaki ilişkiyi inceleyen Spearman rank korelasyon katsayısı kullanıldı ve ölçeğin test-tekrar test güvenirliğine sahip olduğu gösterildi. Ölçeğin puanları arasındaki ilişkiyi analiz etmede iki yarı güvenirlik yöntemi kullanıldı. Bu analiz sonucunda, ölçeğin birinci yarısının Cronbach alfa değeri 0.804, ikinci yarısının Cronbach alfa değeri 0.868 ve Spearman Brown kat sayısı 0.713 olarak saptandı. GVİÖ'nün geçerlik analizi görünüm ve yapı geçerliği yöntemleri ile analiz edildi. GVİÖ'nün görünüm geçerliğine sahip olduğu bu alanda çalışan uzmanlar tarafından belirlendi. Yapı geçerliği, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yöntemiyle ölçeğin orijinaline uygun şekilde 7 alt boyut ve 36 madde ile incelendi. DFA sonucunda ölçeğin Türkçe versiyonundan 6, 32, 33 ve 34. maddeler çıkartılarak ölçek 6 alt boyut ve 32 maddeden oluşan son halini aldı. Bu çalışma ile GVİÖ'nün 6 alt boyutlu ve 32 maddelik şeklinin güvenilir, geçerli ve gebe olan Türk kadınları için uygulanabilir bir ölçek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to adapt the Body Image in Pregnancy Scale (BIPS), which was developed to assess body image during pregnancy, into Turkish and to investigate its reliability and validity. The study included 379 individuals with a mean age of 27.2 years and gestational age ranging from 1-40 weeks. Turkish adaptation of the BIPS was performed according to the Beaton protocol. Within the scope of the initial evaluation, the evaluation form and BIPS were perfomed to the individuals. All pregnant women, whose initial evaluations were completed, were re-perfomed 3 days later. In the reliability analysis of the BIPS, the internal consistency coefficient was examined with Cronbach's alpha and item total score correlations were analyzed. Chronbach's alpha coefficient was 0.892. The repeatability of the scale was analyzed by test-retest method. At this stage, the Spearman rank correlation coefficient was used to examine the relationship between the measurement results obtained by applying the same scale 3 days apart and it was shown that the scale had test-retest reliability. The split half reliability method was used to analyze the relationship between the scores of the scale. As a result of this analysis, the Cronbach's Alpha value of the first half of the scale was 0.804, the Cronbach's Alpha value of the second half was 0.868 and the Spearman Brown coefficient was 0.713. The validity analysis of the BIPS was analyzed with face and construct validity methods. It was determined by the experts that the BIPS had face validity. Construct validity was analyzed by confirmatory factor analysis (CFA) with 7 sub-dimensions and 36 items in accordance with the original scale. As a result of CFA, items 6, 32, 33 and 34 were removed from the Turkish version of the scale and the scale was finalized with 6 sub-dimensions and 32 items. In this study, it was determined that the 6 sub-dimensions and 32 item version of the BIPS is a valid, reliable and applicable scale for pregnant Turkish women.