Spor yöneticilerinin çok yönlü liderlik yönelimlerinin incelenmesi
Examination of sports managers' multiple leadership tendencies
- Tez No: 807839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; spor yöneticilerinin çok yönlü liderlik yönelimlerinin incelenerek çeşitli değişkenlerle karşılaştırılmasıdır. İlişkisel tarama modelindeki bu araştırmanın evrenini, 2022 yılında İç Anadolu Bölgesinde faal olarak farklı branşlarda müsabakalara katılan kulüplerin spor yöneticileri, örneklemini ise evrenden kolaylıkla bulunabilen örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 274 spor yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulmuş ''Kişisel Bilgi Formu'' ve Dursun, Günay ve Yenel (2019) tarafından geliştirilen“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, ikili karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem t-testi kullanılırken diğer değişkenler için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Yapılan varyans analizlerinde ise varyansın kaynağını tespit etmek amacıyla da Tukey testine başvurulmuştur. Sonuç olarak; çok yönlü liderlik ölçeğinin insan kaynaklı liderlik alt boyutunda kadın yöneticilerin puan ortalamaları erkek yöneticilere kıyasla anlamlı derecede yüksektir. Egzersiz yapma değişkenine göre ölçeğin insan kaynaklı liderlik alt boyutunda egzersiz yapan yöneticilerin puan ortalamaları, egzersiz yapmayan yöneticilerin puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to examine the multifaceted leadership tendencies of sports managers and to compare them with various variables. The universe of this research in the relational scanning model consists of the sports managers of the clubs actively participating in the competitions in different branches in the Central Anatolian region in 2022, and the sample consists of 274 sports managers determined by the sampling method that can be easily found from the universe.“Personal Information Form”created by the researcher and“Multidimensional Leadership Orientations Scale”developed by Dursun, Günay and Yenel (2019) were used as data collection tools in the research. In the analysis of the data, Independent Sample t-test was used for paired comparisons, while One Way ANOVA was used for other variables. In the analysis of variance, the Turkey test was used to determine the source of the variance In conclusion; In the human-based leadership sub-dimension of the multifaceted leadership scale, the average score of female managers is significantly higher than that of male managers. According to the exercise variable, it was concluded that the mean score of the managers who exercised in the human-induced leadership sub-dimension of the scale was significantly higher than the mean score of the managers who did not exercise.