Geleneksel sokak oyunlarının 9-10 yaş çocukların dikkat gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of traditional street games on the attention development of 9-10 years old children
- Tez No: 807846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı; 9-10 yaş çocuklara uygulanan 8 haftalık geleneksel sokak oyunlarının dikkat gelişimi düzeylerindeki değişime etkisinin incelenmesidir. Bu amaca uygun olarak D2 dikkat testi ve kişisel bilgi formu, Mersin şehrinin Tarsus ilçesinde bulunan Özel Kıvılcım İlkokulunda okuyan 20 deney, 20 kontrol grubu olmak üzere 40 kişiye uygulanmıştır. Deneysel model olarak deney kontrol gruplu öntest-sontest deseni iki aşamada uygulanmıştır. Araştırmada yöntem olarak nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların yaş ve cinsiyet olmak üzere demografik bilgileri alınmıştır. Araştırmada elde edilen bütün veriler kayıt altına alınarak SPSS 25 IBM (statistical package for the social sciences) paket programı yardımıyla değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde verilerin normallik dağılım testleri yapılmış olup, veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği shapiro wilk normallik testi ile tespit edilmiştir. Deney ve kontrol gurubu arasındaki farklılık için T testi kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda ise paired sample t testi kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi p>0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the effect of 8-week traditional street games applied to children aged 9-10 on the change in attention development levels. In accordance with this purpose, the D2 attention test and personal information form were applied to 40 people, 20 of whom were in the experimental group and 20 in the control group, studying at Private Kıvılcım Primary School in Tarsus, Mersin. As the experimental model, the pretest-posttest design with the experimental control group was applied in two stages. Quantitative research method was used as a method in the research. In the study, demographic information of the participants, including age and gender, was obtained. All data obtained in the research were recorded and evaluated with the help of SPSS 25 IBM (statistical package for the social sciences) package program. In statistical analyzes, normality distribution tests of the data were performed, and the data were summarized by giving the mean and standard deviations. Whether the data showed normal distribution or not was determined by the shapiro wilk normality test. T test was used for the difference between the experimental and control groups. Paired sample t-test was used for in-group comparisons. In this study, the error level was accepted as p>0.05.