Farklı konsantrasyonlara sahip sukroz-sukraloz solüsyonlarının yürüme performansına etkisi
The effect of sucrose-sucralose solutions with different concentrations on walking performance
  1. Tez No: 807971
  2. Yazar: ZEYNEP ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Karbonhidratlı solüsyon ile ağız çalkalamanın, metabolik olmayan yanıtlarının egzersiz performansını etkilediği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Egzersiz performansının, ödül sistemleri üzerinden kortikomotor aktivitenin artması ile değiştiği düşünülmektedir. Kalori değeri olan ve olmayan tatlandırıcılardan oluşan solüsyonlar ile ağız çalkalamanın egzersiz performansı üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışmaya rastlayamadık. Bu çalışmada, sukroz ve sukralozun ikili ve karşılıklı kombinasyonlarından oluşan, total tatlılıkları benzer ve farklı olan solüsyonların yürüme performansına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya rekreasyon amaçlı spor yapan 10 kişi dahil edilmiştir. Farklı sukroz-sukraloz oranlarına sahip 4 farklı solüsyon (%1 sukroz+%0,00186 sukraloz, %1 sukroz+0,00985 sukraloz, %6 sukroz+%0,00186 sukraloz, %6 sukroz+% 0,00985 sukraloz solüsyonları) ve bir kontrol solüsyonu hazırlanmıştır. Solüsyonlar 5 farklı günde, orta şiddette 60 dakikalık yürüme egzersizi sırasında ağız çalkalama yöntemiyle uygulanmıştır. Egzersiz yoğunluğu, katılımcıların maksimum kalp atış hızının %64-76'sına göre belirlenmiştir. Katılımcılardan, 60 dakikalık egzersizin her 7,5 dakikasında farklı bir 25 ml'lik solüsyonu ağızlarında çalkalayıp tükürmeleri istenmiştir. Yürüme egzersizi boyunca enerji tüketimi, kalp hızı, solunumsal değişim oranı ve algılanan zorluk derecesi ölçülmüştür. Egzersiz öncesi ve sonrasında katılımcıların iştah, yorgunluk ve susuzluk durumu değerlendirilirken, solüsyonların algısal değerlendirilmesi egzersiz sonunda kaydedilmiştir. Solüsyonların (%1 sukroz+%0,00186 sukraloz, %1 sukroz+%0,00985 sukraloz, %6 sukroz+%0,00186 sukraloz, %6 sukroz+% 0,00985 sukraloz ve kontrol) uygulanması ile gerçekleştirilen yürüme performanslarından elde edilen yürüme enerji tüketimi, kalp hızı, solunumsal değişim oranı, substrat oksidasyonu ve algılanan zorluk derecesi açısından solüsyonlar arasında istatistiksel olarak bir farklılık bulunmamıştır. Yürüme performansı boyunca iştah, susuzluk ve yorgunluk değerleri açısından solüsyonlar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Total %7 ve %12 tatlılığa sahip solüsyonlar arasında algılanan tatlılık açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Sukroz ve sukralozun ikili ve karşılıklı kombinasyonları ile oluşturulan benzer ve farklı total tatlılığa sahip solüsyonlarla yapılan ağız çalkalamanın 60 dakikalık dayanıklılık yürüme performansında incelenen fizyolojik parametreleri, iştah, susuzluk ve yorgunluk durumları üzerinde kontrol solüsyonuna göre farklı bir etkisi olmadığını ve solüsyonların artan konsantrasyonlarında benzer tatlılık oranlarına sahip olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
It has been shown that non-metabolic responses to mouth rinsing with carbohydrate solutions affect exercise performance. It is thought that exercise performance changes with the increase of corticomotor activity through reward systems. We could not find any study examining the effects of mouth rinsing with caloric and non-caloric sweeteners on exercise performance. In this study, it was aimed to evaluate the effect of solutions consisting of binary and reciprocal combinations of sucrose and sucralose, with similar and different total sweetness, on walking performance. Ten recreationally active participants were enrolled in the study. 4 different solutions with different sucrose-sucralose ratios (1% sucrose+0.00186% sucralose, 1% sucrose+0.00985% sucralose, 6% sucrose+0.00186% sucralose, 6% sucrose+0.00985% sucralose solutions) and a control solution were prepared. Each solution was administered to the participants by mouth rinsing during a moderate-intensity 60-minute walking exercise on 5 different days. The exercise intensity was defined 64-76% of each participant's maximum heart rate. Participants were asked to rinse and spit out a different 25 ml solution every 7.5 minutes of exercise for 60 minutes. Energy expenditure, heart rate, respiratory exchange ratio and rate of perceived effort were measured during the walking exercise. While the appetite, fatigue and thirst status of the participants were assessed before and after the exercise, the perceptual evaluation of the solutions was recorded at the end of the exercise. Walking performances with rinsing of solutions (1% sucrose+0.00186% sucralose, 1% sucrose+0.00985% sucralose, 6% sucrose+0.00186% sucralose, 6% sucrose+0.00985% sucralose and control) did not significantly affect walking energy expenditure, heart rate, respiratory exchange ratio, substrate oxidation and rate of perceived effort. There was no significant difference between the solutions in terms of appetite, thirst and fatigue values during walking performance. There was no significant difference in perceived sweetness between solutions with 7% and 12% total sweetness. We observed that mouth rinsing with solutions with similar and different total sweetness formed by binary and reciprocal combinations of sucrose and sucralose did not have a different effect on physiological parameters, appetite, fatigue and thirst status examined in 60-minute endurance walking performance compared to the control solution and the solutions had similar sweetness ratios at increasing concentrations.