The value of shear wave ultrasonography in calculating elastographic values in liver pathologies
Karaciğer patolojilerinde elastografi değerlerinin nicelleştirilmesinde shear wave ultrasonografinin değeri
- Tez No: 807974
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN İNCİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç. Karaciğer patolojileri bening ve malign çok sayıda hastalıktan oluşmakta olup; shear wave elastografi değerleri lezyonlara göre değişkenlik göstermektedir. Biz çalışmamızda karaciğerin farklı lezyonlarında kantitatif olarak ortalama shear-wave elastografi değerlerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem. Kliniğimize 2016 yılında başvuran herhangi bir nedenle batın incelemesi istenen (US, BT, MRG) ve karaciğerlerinde patoloji saptadığımız 112 hastada 17 FNH, 41 hemanjiom, 25 kist ve 45 malign lezyon değerlendirildi. Hastaların 20'sinde hepatosteatoz ve 26' sında ise fibrozis mevcuttu. Tanımlanan patolojilere Toshiba Aplio 500 PREMIUM cihazında B- mod ve shear wave ultrasonografi incelemesi yapıldı. Malign olan lezyonların histopatolojik olarak tanısı konmuş olup bening lezyonlar kesitsel inceleme (BT, MR) yöntemlerine göre değerlendirilmiştir. Bulgular. Çalışmamızda ortalama elastografi değerleri FNH lezyonlarında 50,38 kPa ve 3,69 m/s; hemanjiomlarda 12,54 kPa ve 1,97 m/s; malign lezyonlarda 116,47 kPa ve 6,34 m/s; kistlerde 8,97 kPa ve 1,57 m/s; hepatosteatozu olan olgularda 16,54 kPa ve 2,30 m/s; karaciğer fibrozisi bulunan olgularda 90,98 kPa ve 5,44 m/s olarak belirlendi. Kistlerde, hepatosteatozda ve hemanjiomlarda ortalama değerlerin normale yakın; malign lezyonlarda karaciğer fibrozisinde ve FNH lezyonlarında ise normale oranla yüksek olduğunu saptadık. Sonuç. Shear wave elastografinin kantitatif değerler hesaplayarak, karaciğer lezyonlarında biyopsisiz tanının ön planda tercih edildiği günümüzde benign- malign lezyonların ayrımında umut verici bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim. Liver pathologies consist of multiple benign and malignant diseases; shear-wave elastography values vary according to the lesions. We aimed to determine the mean shear-wave elastography values quantitatively in different lesions of the liver in our study. Materials and methods. We evaluated 17 FNH, 41 hemangiomas, 25 cysts and 45 malignant lesions in 112 patients who had liver pathology that were referred to our clinic for abdominal examination (US, CT, MRI) in 2016. Hepatosteatosis was present in 20 patients and fibrosis was present in 26 patients. B-mode and shear wave ultrasonography examination was performed on defined pathologies in the Toshiba Aplio 500 PREMIUM device. Malignant lesions were histopathologically diagnosed and benign lesions were evaluated according to cross-sectional examination (CT, MRI) methods. Results. In our study, the average elastography values were determined as 50.38 kPa and 3.69 m / s in FNH lesions; 12.54 kPa and 1.97 m / s in hemangiomas; 116,47 kPa and 6,34 m / s in malignant lesions; 8.97 kPa and 1.57 m / s in the cysts; 16.54 kPa and 2.30 m / s in cases with hepatosteatosis and 90,98 kPa and 5.44 m / s in cases with liver fibrosis. Mean values in cysts, hepatosteatosis and hemangiomas were close to normal; In liver fibrosis, in malignant lesions and in FNH lesions was higher than normal Conclusion. We think that shear wave elastography is a promising method in distinguishing benign-malign liver lesions by calculating quantitative values where biopsy-free diagnosis prefered in the present day.