İzole tubal torsiyon modeli oluşturulmuş sıçanlarda, tubal detorsiyon ve salpenjektomi işlemlerinin karşılaştırılması
Comparison of tubal detorsion and salpingectomy processes in rats wi̇th isolated tubal torsion model
  1. Tez No: 808046
  2. Yazar: GİZEM NUR KÖYAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda, izole tubal torsiyon modeli oluşturulmuş sıçanlarda, salpenjektomi işlemi ile tubal detorsiyon işlemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Reproduktif dönemde 27 adet Sprague Dawley cinsi rat, rastgele seçilerek 4 gruba ayrılmıştır; Grup 1: Sham grubu (n:6), grup 2: İskemi sonrası salpenjektomi grubu (n:7), grup 3: İskemi sonrası 7 gün reperfüzyon grubu (n:7) ve grup 4: İskemi sonrası 1 ay reperfüzyon grubu (n:7) dur. Reperfüzyon süreleri sonunda kan ve doku örnekleri alınarak ratlar sakrifiye edilmiştir. Kandan alınan örneklerde anti-müllerian hormon seviyesi, antioksidan sistem mekanizmasında görevli enzimler (süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz) ve doku hasarı sonucu ortaya çıkan oksitadif stresin son ürünleri (malondealdehit, 8- hidroksi-2-deoksiguanozin) incelenmiştir. Aynı parametrelere dokudan alınan örneklerde de bakılmıştır ve tuba dokusu histopatolojik olarak incelenmiştir. Tüm gruplarda ilk operasyon ve ikinci operasyon sırasında uterin horna 22 G katater ile girilerek metilen mavisi verilerek tubal oklüzyon değerlendirilmiştir. Bulgular : Grup 2'den alınan doku örnekleri diğer gruplar ile karşılaştırıldığında, doku SOD (p0.05). Grup 2'de doku SOD ve doku GPx seviyelerinde anlamlı bir düşüş izlenirken, doku MDA ve doku 8 OHdG değerlerinde grup 2 de anlamlı bir artış izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare salpingectomy and detorsion procedures and investigate the biochemical and histopathological changes in fallopian tubes in the experimental model of tubal torsion/detorsion model in rats. Materials and methods: Twenty-seven Sprague Dawley in reproductive period rats were randomly divided into four groups; Group 1: Sham group (n:6); Group 2: bilateral total salpingectomy group after 4-hour of tubal ischemia (n:7); Group 3: 4-hours of bilateral tubal ischemia plus one week of reperfusion (n:7); group 4: 4-hours period of bilateral tubal ischemia plus 30-days of reperfusion (n:7). At the end of the reperfusion periods, blood samples were collected for determining anti-mullerian hormone levels, anti-oxidant compounds (superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase) and oxidative stress levels end products (malondialdehyde, and 8-hydroxy 2 deoxyguanosine). Tubal tissues were extracted for histopathological examination and tissue concentrations of superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase, malondialdehyde, and 8-hydroxy 2 deoxyguanosine activities were determined. 22 gauge catheter was administered before and after surgery using methylene blue through the uterine horn of the rat to evaluate tubal patency. Results: While a significant difference was observed in tissue SOD (p0.05). Tissue SOD and tissue GPx levels in group 2 is significantly decreased, and a significant increase was observed in tissue MDA and tissue OHdG values in group 2.