Plasenta previa ve plasenta akreata spektrumu olgularında serum endometaz düzeylerinin değerlendirilmesi ve prognostik açıdan önemi
  1. Tez No: 808047
  2. Yazar: SÜLEYMAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÇETİNKAYA KOCADAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Plasenta akreata spektrumu ve plasenta previa obstetrik kanamalara neden olarak, maternal ve fetal iyilik halini tehdit eden durumlardandır. Matrix metalloproteinazlar, proteolitik enzimler olup plasental implantasyonda ve invazyonda rol oynarlar. Endometaz, matrix metalloproteinaz ailesinin en küçük üyesidir. Bu çalışmadaki amaç, serum endometaz düzeyleri ve plasental anomaliler arasında ilişki olup olmadığı ve endometazın endometrial ve plasental salınımlarının karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, prospektif kontrollü bir çalışmadır. Çalışma, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, bilgilendirilmiş gönüllü olur formunu okuyarak araştırmaya gönüllü olan toplam 4 grup ve 90 olgu ile tamamlanmıştır. 1 numaralı grupta plasenta akreata spektrumu tanısı almış 25 olgu, 2 numaralı grupta plasenta previa tanısı almış 25 olgu, 3 numaralı grupta daha önce endometrial işlem öyküsü bulunmayan, plasental anomalisi olmayan ve ilk gebeliği olan 20 olgu ve 4 numaralı grupta ise daha önce endometrial işlem öyküsü bulunmayan ve hiç gebe kalmamış 20 olgu bulunmaktadır. Bu olgulardan alınan kan serum örnekleri toplanarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı'nda çalışıldı. BULGULAR: Serum endometaz düzeyleri incelendiğinde, plasenta akreata spektrumu ve plasenta previa tanılı olgulardaki ortalama serum endometaz değeri, plasental anomalisi olmayan ve ilk gebeliği olan olgular ve gebe olmayan olgulara göre anlamlı derecede düşük olarak gözlenmiştir. (p0.05) Gebe olmayan olgulardaki ortalama serum endometaz değeri ve plasental anomalisi olmayan gebelerdeki ortalama serum endometaz değeri arasında da anlamlı bir fark saptanmamıştır. (p>0.05) Bu sonuçlar doğrultusunda serum endometaz değerinin plasental anomalisi olan hastalarda anlamlı düzeyde düşük sonuçlandığı ama plasental anomali ve invazyon derecesinin karşılaştırılmasında anlamlı bir fark olmadığı sonucu ve endometrial salınımı ile plasental salınımı arasında da anlamlı bir fark olmadığı sonucu karşımıza çıkmaktadır. SONUÇ: Literatürde plasental anomaliler için henüz bir biyolojik belirteç mevcut değildir. Çalışmada, serum endometaz değerinin plasental anomalilerde anlamlı derece düşük olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları doğrultusunda, gen ekspresyonu ve immünohistokimyasal çalışmalarla literatüre katkı sağlanabileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Plasenta previa, plasenta akreata spektrumu, endometaz
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Placenta accreta spectrum and placenta previa are conditions that threaten maternal and fetal well-being by causing obstetric hemorrhages. Matrix metalloproteinases are proteolytic enzymes and play a role in placental implantation and invasion. Endometase is the smallest member of the matrix metalloproteinase family. The aim of this study is to compare whether there is a relationship between serum endometase levels and placental anomalies and to compare the endometrial and placental oscillations of endometase. MATERIALS AND METHODS: The study is a prospective controlled study. The study was completed in Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic with a total of 4 groups and 90 cases who voluntarily read the informed consent form. There are 25 cases diagnosed with placenta accreta spectrum in group 1, 25 cases diagnosed with placenta previa in group 2, 20 cases with no previous endometrial procedure history, no placental anomaly and first pregnancy in group 3, and 20 cases with no previous endometrial procedure history and never conceived in group 4. Blood serum samples taken from these cases were collected and studied in the Medical Biochemistry Laboratory of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. RESULTS: When serum endometase levels were examined, the spectrum of placenta accreta and the mean serum endometase value in cases diagnosed with placenta previa were observed to be significantly lower than in cases without placental anomaly and in cases with first pregnancy and in cases who were not pregnant. (p0.05) No significant difference was found between the mean serum endometase value in non-pregnant cases and the mean serum endometase value in pregnant women without placental anomaly. (p>0.05) In line with these results, it is concluded that the serum endometase value is significantly lower in patients with placental anomaly, but there is no significant difference in the comparison of placental anomaly and invasion degree, and there is no significant difference between endometrial secretion and placental secretion. CONCLUSION: There is no biomarker for placental anomalies in the literature yet. In the study, it was observed that the serum endometase value was significantly lower in placental anomalies. In line with the results of this study, it is thought that gene expression and immunohistochemical studies can contribute to the literature. KEYWORDS: Placenta previa, placenta accreta spectrum, endometase