Çürükle ekspoze genç daimi molar dişlerde üç farklı materyalle yapılan parsiyel pulpotomi tedavisinin klinik ve radyografik değerlendirilmesi
Clinical and radiographical evaluation of partial pulpotomy treatment with three different materials in cariously exposed young permanent molar teeth
- Tez No: 808090
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dentistry, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, çürükle ekspoze genç daimi molar dişlerde kalsiyum hidroksit (Kalsin®, Spot, Türkiye), MTA (ProRoot MTA®, Dentsply, ABD) ve kalsiyum silikat bazlı bir materyal olan Biodentine® (Septodont, Saint Maur des Faussés, Fransa) kullanılarak yapılan parsiyel pulpotomi tedavilerinin uzun dönemde klinik ve radyografik başarılarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma, 50 hastanın 54 açık apeksli, asemptomatik, çürükle ekspoze mandibular daimi molar dişi üzerinde yürütüldü. Çalışmaya dahil edilen dişlerde, parsiyel pulpotomi kavitesi hazırlandıktan sonra kanama kontrolü %1,25 sodyum hipoklorit ile yapıldı. Kanama kontrolü sağlandıktan sonra, dişler rastgele gruplanarak kalsiyum hidroksit, MTA ve Biodentine® materyalleri basınç uygulanmadan pulpa odasına kondanse edildi. Pulpa odası cam iyonomer siman ve kompozit rezin ile dolduruldu ve dişler, daimi restorasyon olarak paslanmaz çelik kron ile restore edildi. 1, 3, 6 ve 12 aylık periodlarda klinik ve 3, 6, 12 aylık periodlarda ise radyografik değerlendirme yapıldı. Klinik değerlendirmede ağrı, dişin perküsyon testine ve diş çevresindeki yumuşak dokunun palpasyon testine duyarlılığı sorgulandı. Radyografik değerlendirmede ise, kök gelişim devamlılığı, lezyon gelişimi, lamina dura devamlılığı kontrol edildi. Ayrıca, Image J Programı ile zamana bağlı kök boyu gelişimi değerlendirilerek gruplar arasında ve grup içinde farklılık olup olmadığı değerlendirildi. Klinik değerlendirme sonucunda MTA ve Biodentine® grupları kalsiyum hidroksit grubundan daha başarılı bulunurken, Biodentine® ve MTA grupları benzer derecede yüksek klinik ve radyografik başarı gösterdi. Fakat, istatistiksel değerlendirmede 3 grup arasında anlamlı bir farklılık görülmedi. Radyografik değerlendirme sonucu elde edilen kök boyu gelişimleri Image J Software Programı ile değerlendirildiğinde ise üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmezken, istatistiksel olarak anlamlı derecede en fazla kök boyu artışı kalsiyum hidroksit grubunda ve 6. aydaki kök boyu gelişimi verilerinde görüldü. Parsiyel pulpotomi tedavilerinde rutinde kullanılan kalsiyum hidroksit ve MTA'a alternatif olarak Biodentine®'in de tercih edilebileceği bulgularla desteklendi. Ayrıca, bu çalışma ile asemptomatik, çürükle ekspoze genç daimi dişlerde uygulanan parsiyel pulpotomi tedavisinin uzun dönem başarısı da gösterildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is clinical and radiographical evaluation of partial pulpotomy treatments with calcium hydroxide (Calsin®, Spot, Turkey), MTA (ProRoot MTA®, Dentsply, USA) and a calcium silicate based material, Biodentine® (Septodont, Saint Maur des Faussés, France) in cariously exposed young permanent teeth. 50 patients with 54 asymptomatic, cariously exposed young permanent mandibular molar teeth were included to the study. After preperation of partial pulpotomy cavity, %1,25 sodium hypochlorite had used for hemorrage control. Then, the teeth were randomly divided to three main pulpotomy material groups which were; calcium hydroxide, MTA and Biodentine® and these materials were condansed to the pulpotomy cavity without pressure. After pulpotomy fillings, cavity had been filled with glass ionomer cement and composite resin and finally restorated with stainless steel crowns as permanent fillings. The teeth were clinically evaluated at 1, 3, 6, 12 months follow-up periods. Pain, percussion sensitivity of tooth and palpation sensitivity of soft tissue around the tooth were examined as clinically and apexogenesis, presence of lesion, persistance of lamina dura were evaluated at 3, 6, 12 months follow up periods as radiographically. Also, difference between the groups about root lenght development was evaluated with Image J Software Program. The clinical results of the study showed that, MTA and Biodentine® groups had higher succes rates than calcium hydroxide group, whereas Biodentine® ve MTA groups had similar success rates. According to the evaluation of root length developments with Image J Software Program, calcium hydroxide group had the highest increase at 6 month follow-up periods for both mesial and distal roots. But, there was not significant difference between these 3 groups as statistically according to the clinical and radiographical evaluations. For material selection, Biodentine® is found as a good alternative for this treatment with high level of clinical and radiographical results. Also, according to the results, partial pulpotomy treatment showed long term success in asymptomatic cariously exposed young permanent teeth.