Destân-ı Yûsuf, Süheyl-ü Nev-Bahâr ve Vesiletün-Necât eserlerinde geçen dini terimler
The passages in the works of Destân-ı Yûsuf, Süheyl-ü Nev-Bahâr and Vesiletün-Najât
- Tez No: 884760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmada Şeyyad Hamza'nın IQ Kültür Sanat yayınlarından çıkarılmış Destân-ı Yûsuf, Süleyman Çelebi'nin basımı TDK yayınlarına ait Vesîletü'n-Necât ve Mesud Bin Ahmed'in Eğitim yayınevinden çıkarılmış olan Süheyl ü Nev-Bahâr eserlerinde geçen söz varlığı konusu olan dini terimler tespit yöntemiyle incelenmiştir. Tezin giriş bölümünde çalışmamızın amacı, önemi anlatmanın yanı sıra, yazarların hayatı edebi kişiliği, Destân-ı Yûsuf, Süheyl ü Nev-Bahâr ve Vesîletü'n-Necât eserlerinin konusu ve incelenen eserlerin dil ve üslubu hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde söz varlığı, dini terimler, incelenen eserler ve eserlerin yazıldığı dönem hakkında bilgi verilmektedir. İkinci ve son bolüm ise dini terim tasnifi yaptığımız Destân-ı Yûsuf, Süheyl ü Nev-Bahâr ve Vesîletü'n-Necât'ta geçen sözcüklerin inceleme kısmını oluşturmaktadır. İnceleme kısmında bulunan kelimeler kitaptaki orijinal hâliyle almış olup, örnek beyit şeklinde verilmiştir. Eserlerde geçen kelimeler köken bakımından dağılımısonuç bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, religious terms in the works of Şeyyad Hamza's Destân-ı Yûsuf published by IQ Kültür Sanat, Süleyman Çelebi's Vesîletü'n-Necât published by TDK and Mesud Bin Ahmed's Süheyl ü Nev-Bahâr published by Eğitim publishing house were analyzed by the method of determination. In the introduction part of the thesis, in addition to explaining the purpose and importance of our study, information is given about the life and literary personality of the authors, the subject of Destân-ı Yûsuf, Suheil ü Nev-Bahâr and Vesîletü'n-Najât and the language and style of the works examined. In the first chapter, the subject of vocabulary and information about the works and the period in which they were written are given. The second and last part is the analysis part of the words in Destân-ı Yûsuf, Süheyl ü Nev-Bahâr and Vesîletü'n-Najât, in which we make a classification of religious terms. The words in the analysis part are taken in their original form in the book and given as sample couplets. The distribution of the words in the works in terms of origin is stated in the conclusion section.