Normotansif hastalarda nondipper paternin albüminüriye etkisi
Effect of nondipper pattern on albuminuria in normotensive patients
- Tez No: 808314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç:.Non-dipper kan basıncına sahip olan hipertansiyonlu hastalar kardiyak veya ekstra kardiyak morbidite ve mortalite açısından daha yüksek risk taşımaktadır. Hipertansif hastalarda non-dipper paternin subklinik kardiyovasküler ve renal hasar ile ilişkili olduğu daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir ancak normotansif hastalarda bu durum net olarak ortaya konulamamıştır. Çalışmamızda normotansif hasta grubunda non-dipper patern ile albüminüri arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Eylül 2022-Mart 2023tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi iç hastalıkları polikliniğine başvuran 18 yaş üstü kronik böbrek hastalığı, hipertansiyon diyabet tanısı bulunmayan hastalar alındı. AKBT yapıldı.Plazma glukoz, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, ast, alt, hbA1c, tam kan sayımı,lipid paneli değerlerine bakıldı. Hastaların sabah ilk idrarından çalışılmak üzere spot idrar albümin/kreatinin değerleri istendi. AKBT ile dipper ve non-dipper iki gruba ayrılan hastaların nondiper patern ile albüminüri arasındaki ilişki ve non- dipper paterni etkileyen prediktif faktörler incelendi. Bulgular: Hastaların %43.3'ünde dipper, %56.7'sinde non dipper saptandı. Dipper hastalar ve non-dipper hastalar arasında laboratuvar bulguları açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertensive patients with non-dipper blood pressure are at higher risk for cardiac or extra-cardiac morbidity and mortality. It has been shown in previous studies that the non-dipper pattern is associated with subclinical cardiovascular and renal damage in hypertensive patients, but this has not been clearly demonstrated in normotensive patients. In our study, we aimed to investigate the relationship between non-dipper pattern and albuminuria in the normotensive patient group. Material and methods: Patients over the age of 18 who applied to the medicine outpatient clinic of Ankara City Hospital between September 2022 and March 2023 and were not diagnosed with chronic kidney disease, hypertension or diabetes were included in this study. Ambulatory blood pressure monitoring was performed (ABPM).Plasma glucose, urea, creatinine, sodium, potassium, ast, lower, hbA1c, complete blood count, lipid panel values were measured. Spot urine albumin/creatinine values were reguested to be studied from the first morning urine of the patients. The relationship between non-dipper groups by ABPM and predictive factors affecting non-dipper pattern were investigated. Results:In 43.3% of the patients, dipper and non-dipper were detected in 56.7% of the patients. No difference was found between dipper patients and non- dipper patients in terms of laboratory findings.