Zeytinyağında tağşişin farlı yöntemlerle belirlenme olanaklarları
Opportunities of determining olor oil in olive oil with different methods
- Tez No: 808340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Zeytinyağı içerdiği yüksek besin değerleri ve antioksidan özelliği ile tüketiciler tarafından yoğun ilgi gören ve tercih edilen bir yağdır. Diğer taraftan da birçok çeşidi bulunan zeytinyağının piyasaya sürülürken bu kendi çeşitliğinin yanı sıra farklı bitkisel yağlarla karıştırılarak tağşiş yapıldığı da bilinen bir gerçektir. Çalışmamızda zeytinyağında yapılan tağşişin bilinen bazı belirleme yöntemlerinden hareketle pratik olarak belirlenip belirlenemeyeceğini gözlemlemek adına tağşişte en çok kullanılan bitkisel yağlardan olan ay çiçek yağı, fındık yağı ve pamuk yağı belirli oranlarda (%5, %25, %50) karıştırılarak bilinçli tağşiş yapılmış ve bu tağşişlerin kırılma indisi ve ısıl iletkenlik analizleriyle tespit edilip edilemeyeceğinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak saf zeytinyağı ve tağşişler üzerinde yapılan ölçümler ve istatistiki analizler ışında kırılma indisi ve ısıl iletkenlik değerlerinin tağşişi belirlemede etkili yöntemler olduğu ancak yine de bu değerlerin tek başına değil de diğer belirleyici yöntemlerle birlikte değerlendirilmesinin daha da etkili olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive oil is an oil that attracts great attention and is preferred by consumers with its high nutritional values and antioxidant properties. On the other hand, it is a well-known fact that olive oil, which has many varieties, is introduced to the market, and it is adulterated by mixing it with different vegetable oils as well as its own variety.In our study, in order to observe whether adulteration in olive oil can be practically determined based on some known detection methods, sunflower oil, hazelnut oil and cottonseed oil, which are the most used vegetable oils in adulteration, were mixed in certain proportions (5%, 25%, 50%), deliberate adulteration was done and these adulterations were determined. It is aimed to observe whether it can be detected by refractive index and thermal conductivity analysis.As a result, it has been evaluated that the measurements and statistical analyzes on pure olive oil and adulteration are effective methods in determining the refractive index and thermal conductivity values in the light, but it will still be more effective to evaluate these values together with other determining methods rather than alone.