Duktus bağımlı doğumsal kalp hastalığı olan yenidoğanlarda prostaglandin dozu, kullanımı, yan etkileri ve prognoz üzerine etkisi
Prostaglandin DOSE, USE, side effects and effect on prognosis in newborns with DUCT-dependent congenital HEART disease
- Tez No: 808341
- Danışmanlar: PROF. DR. HAZIM ALPER GÜRSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada merkezimizde doğumsal kalp hastalığı tanısı ile prostaglandin infüzyonu alan, yenidoğan yoğun bakımda takip edilen hastaların demografik özellikleri, ilaç dozları ve yan etki arasındaki ilişkinin saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniğinde 01.09.2019-01.01.2022 tarihleri arasında yatış yapılmış tüm hastalar tarandı. Duktus bağımlı doğumsal kalp hastalığı tanısı almış, PGE infüzyonu başlanan hastaların çalışmaya dahil edilmesi planlandı. Verileri eksik olan, takip süresi 12 saatten kısa olan, dış merkezde tanı alıp hastanemize yönlendirilmiş hastalar çalışma dışında tutulmak üzere kriterleri karşılayan 103 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma retrospektif olarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamız kapsamında toplamda 103 hasta incelendi. Bu hastaların %39.8'i (n= 41 ) kız, % 60.2'si (n=62) erkek cinsiyetteydi. Hastaların %64'ü (n=66) normal doğum ağırlığına sahipti. Saptanan en düşük doğum ağırlığı 900 gr iken, en yüksek 4240 gr saptandı. Ortalama doğum ağırlığı ise 2748.8±661.1 gramdı. Çalışmamızda en sık görülen DKH %29.1 (n=30) ile HLHS olarak saptanırken, ikinci sırada %13.5(n=14) ile BAT ve PA, üçüncü sırada %12.6(n=13) ile aort koarktasyonu yer aldı. En az görülen DKH ise %0.9 (n=1) ile Ebstein anomalisi oldu. HLHS tanılı hastalarda mortalite %83.3(n=25), PA'da ise %71.4 (n=10) olarak bulundu. Çalışma dahilinde, merkezimizde takip edilen 103 hastanın %75.7'sine (n=78) ilk bir saat içerisinde PGE infüzyonu başlanmış olup, başlanan en düşük doz 0.01 mcg/kg/dk, en yüksek başlangıç dozu ise 0.1 mcg/kg/dk olarak görüldü. Verilen en yüksek infüzyon hızı ise 0.2 mcg/kg/dk olarak saptandı. PGE infüzyon süresi en kısa 12 saat, en uzun ise 50 gün olarak kaydedildi. Hastaların %33'ünün (n=34) infüzyon süresi 120 saatin altında iken, %67'si (n=69) 120 saat üzerinde PGE infüzyonu almış. DKH'lerde tüm gruplarda PGE sonrası yan etkilere bakıldığında, en sık saptanan yan etki %58.3(n=60) ile trombositopeni olurken, ikinci en sık görülen yan etki %54.4(n=56) ile apne, üçüncü en sık yan etki ise %46.6(n=48) ile hipotansiyon oldu. Çalışmamızda üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE) bulguları görülen hastamız olmadı. En az saptanan yan etkiler %3.9(n=4) ile ateş ve %5.8(n=6) ile nöbet oldu.
Özet (Çeviri)
Objective: All patients hospitalized in Ankara City Hospital Neonatal Intensive Care Clinic between 01.09.2019 and 01.01.2022 were screened. Patients diagnosed with ductus-dependent congenital heart disease and PGE infusion were started to be included in the study. 103 patients who met the criteria were included in the study. The study was done retrospectively. Method: A total of 103 patients were examined within the scope of our study. Of these patients, 39.8% (n= 41) were female and 60.2% (n=62) were male. 64% (n=66) of the patients had normal birth weight. While the lowest birth weight detected was 900 g, the highest was 4240 g. The mean birth weight was 2748.8±661.1 grams. In our study, the most common CHD was found to be HLHS with 29.1% (n=30), while TGA and PA were in the second place with 13.5% (n=14), and aortic coarctation was in the third place with 12.6% (n=13). The least common CHD was Ebstein anomaly with 0.9% (n=1). Mortality was 83.3% (n=25) in patients with HLHS and 71.4% (n=10) in PA. Within the study, 75.7% (n=78) of 103 patients followed up in our center received PGE infusion within the first hour, and the lowest dose was 0.01 mcg/kg/min, and the highest initial dose was 0.1 mcg/kg/min. . The highest infusion rate given was 0.2 mcg/kg/min. PGE infusion time was recorded as the shortest 12 hours and the longest 50 days. While 33% (n=34) of the patients had an infusion time of less than 120 hours, 67% (n=69) received PGE infusions over 120 hours. Considering the side effects after PGE in CHD in all groups, the most common side effect was thrombocytopenia with 58.3% (n=60), the second most common side effect was apnea with 54.4% (n=56), and the third most common side effect was apnea with a rate of %58.3% (n=60). There was hypotension with 46.6(n=48). In our study, we did not have any patient with upper respiratory tract infection (URTI) findings. The least detected side effects were fever with 3.9%(n=4) and seizures with 5.8%(n=6).