KBRN alanında kimyasal ajan olarak kullanılan biber gazlarında başlıca ağır metal düzeylerinin belirlenmesi
Determination of major HEAVY metal levels in pepper gases used as chemical agents in the field of CBRN
- Tez No: 808342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
KBRN; kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmekte ve bu maddelerin oluşturabileceği olası tehlikeli durumları ifade etmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte kullanımı artan bu maddeler toplumlar için risk oluşturmaktadır. Bu başlık altındaki kimyasal maddeler 6 sınıfta incelenmektedir. Çalışmada kullanılan biber gazları ise kargaşa kontrol ajanları grubunda yer almaktadır. Biber gazı, Arnavut ve Şili biberinden elde edilen ve biberin acı olmasını sağlayan Kapsaisin maddesinden elde edilmektedir. Çeşitli formlarda bulunan biber gazlarının insan hakları açısından kullanımı bugün halen tartışma konusudur. Çalışmada; toprakta yetişen biberden elde edilen ve içerisinde ağır metal barındırabileceğini düşündüğümüz biber gazlarının başlıca ağır metal düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, farklı markalardan satın alınan 4 adet biber gazı incelenmiştir. Satın alınan biber gazları Milestone Stard-D mikrodalga yakma cihazı ile numune hazırlık aşamasına tabii tutulmuştur. Ardından hazırlanan biber gazı numunelerinin ICP OES cihazı ile ağır metal analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada demir, krom, kobalt, bakır, kadmiyum, bakır, nikel olmak üzere toplam 7 adet ağır metal varlığı araştırılmıştır. Buna göre; yapılan ölçümler sonucunda numunelerin hiçbirinde Krom (Cr), Nikel (Ni), Kadmiyum (Cd), Kobalt (Co) elementlerine rastlanmamıştır. Kurşun (Pb) miktarı 0,653±0,064 mg/kg, Demir (Fe) miktarı 5,246±0,000 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Son olarak tek bir numunede tespit edilen Bakır (Cu) elementi 0,815 mg/kg olarak ölçülmüştür. Türkiye'de biber gazı satın alınması ve kullanımı için herhangi bir yasal kısıtlama olmamasından kaynaklı isteyen herkes bu ürünlere kolayca ulaşabilmektedir. Yapılan klinik ve laboratuvar çalışmalarının oldukça az sayıda olması, biber gazlarının potansiyel risklerinin fark edilmemesine sebep olmaktadır. Biber gazlarının satın alımında yaş sınırlandırması, eğitim veya sertifika zorunluluğu getirilmesi, bazı durumlarda kimyasal savaş ajanı olarak kabul edilmesini alınması gereken başlıca önlemler olarak önermekteyiz. Ayrıca biber gazının içeriğinin incelenmesi, etken maddelerinin optimum oranları için laboratuvar ve klinik çalışmalarında gerekli hassasiyetlerin gösterilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Tüm bu adımlara ilaveten halkın biber gazı nedir, biber gazı nasıl kullanılır, biber gazı hangi durumlarda kullanılmalıdır gibi konularda tanıtıcı broşür, bilgilendirici kamu spotu hazırlanması ve ortaya çıkarabileceği sağlık sorunları hakkında bilgilendirilmesi, biber gazı kullanımının bilinçli kullanımını arttıracağını ön görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
CBRN; consists of the initials of the words chemical, biological, radiological and nuclear and expresses the possible dangerous situations that these substances can create. These substances, the use of which has increased with the developing technology, pose a risk for societies. Chemical substances under this heading are examined in 6 classes. Pepper sprays used in the study are in the group of riot control agents. Pepper spray is obtained from Capsaicin, which is obtained from Albanian and Chilean peppers and makes the pepper hot. The use of pepper spray in various forms in terms of human rights is still a matter of debate today. In this study, it was aimed to determine the main heavy metal levels of pepper sprays, which are obtained from pepper grown in the soil and which we think may contain heavy metals. In the research, 4 pepper sprays purchased from different brands were examined. Purchased pepper sprays were subjected to sample preparation stage with Milestone Stard-D microwave burning device. Then, heavy metal analyzes of the prepared pepper gas samples were carried out with the ICP OES device. In the study, a total of 7 heavy metals, including iron, chromium, cobalt, copper, cadmium, copper, and nickel, were investigated. According to this; As a result of the measurements, Chromium (Cr), Nickel (Ni), Cadmium (Cd), Cobalt (Co) elements were not found in any of the samples. Lead (Pb) content was 0.653±0.064 mg/kg, Iron (Fe) content was 5.246±0.000 mg/kg. Finally, the element Copper (Cu) detected in a single sample was measured as 0.815 mg/kg. Since there are no legal restrictions on the purchase and use of pepper spray in Turkey, anyone who wishes can easily access these products. The small number of clinical and laboratory studies carried out causes the potential risks of pepper sprays to go unnoticed. We recommend age restrictions, training or certification requirements in the purchase of pepper sprays, and in some cases being accepted as a chemical warfare agent as the main precautions to be taken. In addition, we think that necessary sensitivity should be shown in laboratory and clinical studies for the examination of the content of pepper spray and the optimum ratio of its active ingredients. In addition to all these steps, we foresee that the preparation of introductory brochures, informative public service advertisements and informing the public about the health problems that may arise, on topics such as what pepper spray is, how to use pepper spray, and in which situations should pepper spray be used, will increase the conscious use of pepper spray.