Meningiomlarda H3K27ME3 kaybı
Loss of H3K27ME3 in meningiomas
- Tez No: 808346
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN AKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Meningiomlarda H3K27me3 kaybı histopatolojik derecelendirmenin yanı sıra rekürrens ve kötü gidiş ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada meningiomlarda konvansiyonel histopatolojik derecelendirme kriterleri ile H3K27me3 kaybı arasındaki korelasyonu ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü'nden 36 adet derece 1 meningiom, 37 adet derece 2 meningiom ve 4 adet derece 3 meningom; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümünden 37 adet derece 2 ve 3 adet derece 3 meningiom ve Özel Nişantaşı Patoloji Laboratuvarı'ndan 19 adet derece 3 meningiom çalışmaya dahil edildi. Toplam 36 adet derece 1, 74 adet derece 2 ve 26 adet derece 3 meningioma ait H&E boyalı kesitler tekrar incelendi. İmmünohistokimyasal olarak H3K27me3 antikoruna ait boyanma kaybı değerlendirildi. Olgulara ait veriler (yaş, cinsiyet, histolojik derece, hiperselülerite, nükleol belirginliği, küçük hücre formasyonu, nekroz, paternsiz patern, mitoz sayısı, Ki-67 proliferasyon indeksi, beyin invazyonu varlığı) ile H3K27me3 kaybı arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: 43 olguda H3K27me3 antikoru ile internal kontrolde boyanma saptanmadığı için çalışma dışı bırakıldı. Değerlendirilen derece 1 olguların 2 (%6,5)'sinde, derece 2 olguların 10 (%24,4)'unda ve derece 3 olguların 11 (%52,4)'inde H3K27me3 ile internal ve eksternal kontrol pozitif iken tümör hücrelerinde boyanma kaybı izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Loss of H3K27me3 in meningiomas has been associated with recurrence and poor outcome as well as histopathologic grading. In this study, we aimed to determine the correlation between conventional histopathologic grading criteria and loss of H3K27me3 in meningiomas. Materials and Methods: A total of 36 grade 1 meningiomas, 37 grade 2 meningiomas and 4 grade 3 meningiomas from the Department of Pathology, Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital; 37 grade 2 and 3 grade 3 meningiomas from the Department of Pathology, Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital; and 19 grade 3 meningiomas from the Private Nişantaşı Pathology Laboratory were included in the study. H&E stained sections of 36 grade 1, 74 grade 2 and 26 grade 3 meningiomas were re examined. Immunohistochemical staining loss of H3K27me3 antibody was evaluated. The relationship between the data of the cases (age, gender, histologic grade, hypercellularity, nucleolus prominence, small cell formation, necrosis, patternless pattern, mitotic count, Ki-67 proliferation index, presence of brain invasion) and H3K27me3 loss was evaluated. Results: 43 cases were excluded from the study because no staining was detected in the internal control with H3K27me3 antibody. In 2 (6.5%) of grade 1 cases, 10 (24.4%) of grade 2 cases and 11 (52.4%) of grade 3 cases, loss of staining was observed in tumor cells while internal and external control was positive with H3K27me3.