In ceram core (Kor) destekli porselen kronlarda core tasarımının dayanıklılığının etkisi
The effect of core design on in -ceram core supported porcelain crowns
  1. Tez No: 80848
  2. Yazar: HASAN SUAT GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu araştırmada In-Ceram core destekli porselen kronlarda core tasarımının dayanıklılığa etkisi araştırılmıştır. Maxiller santral dişe uygun iki ayrı metal die modeli ve üç ayrı In-Ceram core destekli porselen kron grubu üretilmiştir. Bir numaralı metal die örneği tam porselen restorasyonlarda istenilen standart preparasyon formuna uygun üretilmiştir. A ve B Grubu kron örnekleri bu metal die'a simante ediierek kırılma testine girmiştir. İki numaralı metal die örneğinde ise preparasyonun palatinal yüzeyi 0,5mm. daha az prepare edilmiştir ve C Grubu kron örnekleri bu metal die örneğe simante edilerek kırılma testine tabi tutulmuştur. A Grubu kron örnekleri klasik In-Ceram core destekli porselen kron tipine uygun üretilmiştir. Core kalınlığı her yerde 0,5mm'dir ve üzeri yüzey porseleni ile kaplıdır. B Grubu kron örneklerinde palatinal yüzey, insizal kenarın 2mm. servikalinden itibaren tümüyle In-Ceram core olarak üretilmiştir. Diğer bölgelerde core kalınlığı yine 0,5mm.'dir ve üzeri yüzey porseleni ile kaplıdır. C Grubu kron örnekleri de B Grubu kron örneklerine benzemektedir. Fakat iki numaralı metal die'a uygun üretildiklerinden palatinal bölgeleri diğer grupların örneklerine oranla 0,5mm. daha incedir. Kuvvet örneklerin palatinal yüzeyine, insizal kenarın 3mm. servikaiine 30° eğimle gelecek şekilde uygulanmıştır. Kırılma kuvvetleri sırasıyla, A Grubu 1118N., B Grubu 2068 N., C Grubu 1388 N. olarak belirlenmiştir. İstatistik açıdan gruplar arasında fark olup olmadığı Kruskal- Wallis tek yönlü varyans analizi ile incelenmiş ve Mann-Whitney U testi ile de birbirleriyle karşılaştırması yapılmıştır. B Grubu ile A ve C Grupları dayanıklılık değerleri arasında istatistik açıdan anlamlı bir fark bulunduğu(p0,05). Anahtar Kelimeler : In-Ceram core(kor), dayanıklılık, Core (kor) tasarımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the effect of core design on the strength of In-Ceram core supported porcelain crowns was researched. Appropiate to the maxillary central teeth, two different metal die model and three different In-Ceram core supported porcelain crown groups were produced. One numbered metal die specimen was produced exactly to the full porcelain restorations' standard preparation form. Group A and B samples were cemented to this metal die specimen and then subjected to the breaking test. In the two numbered metal die specimen, palatinal surface of preparation was 0,5mm. less prepared. Group C samples were cemented to this metal die specimen and then subjected to the breaking test. Group A crown samples were produced similiarto the classic In-Ceram core supported porcelain crown type. All over core thickness was 0,5mm. and outside surface was coated with surface porcelain. In the Group B crown samples, 2mm. from the incisial edge to the servical in the palatinal surface, was produced completely from In-Ceram core. In the other regions core thickness was still 0,5mm. and coated with surface porcelain. Group C crown samples were similiar to the Group B. However palatinal region was 0,5mm. more thin then the other group sarnies as they were produced suitable for the two numbered metal die specimen. Force was applied 3mm. servical from the incisial edge and with a slope of 30° on the palatinal surface of crown samples. In turn in order, determined breaking force in Group A was 1118 N., in Group B 2068 N. and in Group C 1388 N. Statistically differences in groups and correlations were examined with Kruskal Wallis variance analysis and Mann-Whitney U test. Statistically significant difference was found between strength values of Group B and other groups(p0,05). Keywords : In-Ceram core, Strength, Core design