The effect of mindfulness level on consumer's smartphone addiction and screen time
Farkındalık düzeyinin tüketicilerin akıllı telefon kullanımı ve ekran süresi üzerine etkisi
  1. Tez No: 808510
  2. Yazar: NAZLI TORUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BASKIN YENİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Farkındalık ve akıllı telefon bağımlılığı, çeşitli alanlarda büyüyen bir kavramdır. Farkındalık, yargılayıcı olmayan bir farkındalık durumudur ve şimdiki ana odaklanır. Akıllı telefon bağımlılığı, günlük yaşam sorumluluklarını engelleyen, sosyal etkileşimlerin bozulması, üretkenliğin azalması ve psikolojik ıstırap gibi olumsuz sonuçlara yol açan aşırı ve takıntılı akıllı telefon kullanımı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, farkındalık düzeyi, farkındalığı etkileyen faktörleri ve akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu çalışma kapsamında akıllı telefon bağımlılığı, gözlemleme, tanımlama, farkındalıkla hareket etme, içsel deneyimleri yargılama ve tepki gibi farkındalık faktörleri derinlemesine incelenmektedir. Önerilen modeli test etmek için katılımcılardan akıllı telefon bağımlılığı ve farkındalık düzeyi ile ilgili bir anket doldurmaları istenmiştir. Anket verileri 256 kişilik bir örneklemden toplanmıştır. Bulgular, toplam farkındalık düzeyleri ile akıllı telefon bağımlılık derecelendirmeleri arasında bir bağlantı olmadığını göstermektedir. Ayrıca, tanımlama ve içsel deneyimlere tepki faktörlerinin akıllı telefon bağımlılık puanları üzerindeki etkisinin önemsiz olduğu gösterilmiştir. Farkındalıkla hareket etme, içsel duyumları yargılama ve gözlemleme faktörlerinin akıllı telefon bağımlılık puanları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mindfulness and smartphone addiction are a growing concept in a variety of fields. Mindfulness is a condition of nonjudgmental awareness and focused attention on present moment. Smartphone addiction is defined as excessive and obsessive smartphone use that interferes with everyday life responsibilities, resulting in negative outcomes such as decayed social interactions, decreased productivity, and psychological suffering. This study investigates the association between mindfulness level, mindfulness factors, and smartphone addiction. In the scope of this study, the following constructs are thoroughly examined: smartphone addiction, mindfulness factors including observation, description, act with awareness, nonjudge, and nonreactivity behavior. In order to test the suggested model, participants are asked to take a survey about smartphone addiction and mindfulness level. The survey data was collected from a sample of 256 people. The findings show that there is no link between total mindfulness levels and smartphone addiction ratings. Furthermore, the effects of description and reaction to interior experiences factors on smartphone addiction scores were demonstrated to be insignificant. It has been discovered that the factors of acting with awareness, monitoring, and judging internal sensations have a significant effect on smartphone addiction scores.