Türkiye ve Azerbaycan'daki üniversite öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Examination of smart phone addiction level of university students in Turkey and Azerbaijan
- Tez No: 808511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmada Türkiye ve Azerbaycan'daki üniversite öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılık düzeyleri incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmanın evreni Türkiye'de ve Azerbaycan'da okuyan üniversite öğrencileri olarak belirlenmiştir. Örneklem grubunun ise İstanbul Haliç Üniversitesi ve Bakü Devlet Üniversitesi öğrencilerinden uygun örnekleme yöntemiyle gönüllülük esasına dayalı olarak seçilmiştir. Araştırmada“Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada, Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği ile araştırmacı tarafından oluşturulan 38 farklı demografik sorunun ilişkisi incelenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 23 programı kullanılmıştır. Yaşanan ülkenin (Türkiye, Azerbaycan) ve akıllı telefon bağımlılık düzeyinin demografik değişkenlere göre farklılaşma durumuna bağımsız gruplar t testi ve ANOVA kullanılarak bakılmıştır. Araştırma neticesinde demografik form ile Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği arasında çok sayıda ilişkiye rastlanmıştır. Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, smartphone addiction levels and usage purposes of university students in Turkey and Azerbaijan were examined. Relational screening method, one of the quantitative research methods, was used in the research. The universe of the study was determined as university students studying in Turkey and Azerbaijan. The sample group was selected from the students of Istanbul Haliç University and Baku State University on a voluntary basis with convenient sampling method.“Smartphone Addiction Scale”was used in the research. In the study, the relationship between the Smartphone Addiction Scale and 38 different demographic questions created by the researcher was examined. SPSS 23 program was used to evaluate the data. The differentiation status of the country of residence (Turkey, Azerbaijan) and the level of smartphone addiction according to demographic variables was examined by using independent groups t-test and ANOVA. As a result of the research, many relationships were found between the demographic form and the Smartphone Addiction Scale. Suggestions were made based on the results obtained.