Tiroid papiller mikrokarsinomunda lenf nodu metastazı olan ve olmayan vakalarda DPP-4 (CD26), NIS (Sodyum-İyot Simporter) ve TSH reseptörü ekspresyon düzeyinin tespiti ve prognozla ilişkisi
Detection of DPP-4(CD26), NIS (Sodium-Iodine Symporter) and TSH receptor expression level in thyroid papillary microcarcinoma with and without lymph node metastasis and its relationship with prognosis
  1. Tez No: 808773
  2. Yazar: DERYA KİRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Papiller tiroid mikrokarsinomu DSÖ sınıflamasına göre en büyük çapı 10 mm veya daha az olan PTK'lerdir. Son yıllarda PTK insidansı artmakta olup artan tanısal yöntem kullanımı ve patolojik incelemelerdeki gelişmeler sonucu mikrokarsinom tespitinde artışa bağlı olduğu düşünülmektedir. Papiller tiroid mikrokarsinomu genellikle iyi prognozludur ancak bazı hastalarda LN metastazı, uzak metastaz veya nüks gelişebilmektedir. Klinik bulgu vermeden tespit edilen mikrokarsinomun klinik öneminin net olmaması nedeniyle hasta yönetimini iyileştirmek amacıyla çeşitli moleküllerin prognostik değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda PTMK'de LN metastazı olan ve olmayan vakalarda DPP-4 (CD26), NIS (Sodyum-İyot simporter) ve TSH-R ekspresyon düzeylerinin immunohistokimyasal olarak tespiti ve bunların LN metastazı ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza en az 6 ay süreyle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları kliniğinde takip edilmiş, operasyon sonrası histopatolojik inceleme ile PTMK tanısı doğrulanmış ve patoloji preparatları Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Patoloji Bilimdalı arşivinde olan 122 hasta dahil edilmiştir. Hastaların bazı patolojik ve klinik özellikleri retrospektif olarak hastane bilgi sistemi kullanılarak kayıt edilmiştir. Patoloji preperatlarından DPP-4 (CD26), NIS (Sodyum-İyot simporter) ve TSH-R ile boyanma durumu incelenmiştir. Boyanma yüzdesi ve boyanma şiddetinin çarpımı alınarak boyanma skoru elde edilmiştir. Çalışmamızda 22 hastada tanı anında LN metastazı varken, 100 hastada tanı anında LN metastazı saptanmamıştır. TSH-R boyanma skoru (p=0,064), çevre doku NIS boyanma skoru (p=0,608), tümör dokusu NIS boyanma skoru (p=1,00) ve DPP-4 boyanma skoru (p=0,984) ile tanı anında LN metastazı olması arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Cinsiyet ile TSH-R boyanma skoru arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmış olup erkek cinsiyette (p=0,048). ve TNM evrelemesine göre Evre 2 olan hastalarda (p=0,06) daha yüksek boyanma skoru izlenmiştir. Yüksek TSH düzeyi olanlarda çevre doku NIS boyanma skoru yüksek bulunmuştur (p=0,003). Tümör doku NIS boyanma skorunda böyle bir fark saptanmamıştır (p=0,218). Literatürde farklı sonuçlar mevcut olup uyumsuz sonuçlar kullanılan metodolojik farklılıklardan, kullanılan monoklonal antikorların farklılıklarından, hasta gruplarından kaynaklı olabilir. Papiller tiroid mikrokarsinomunda sonuçlardaki önemli farklılıkları saptamak için daha geniş vaka sayısı ile yapılacak prospektif çalışmalar faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Papillary thyroid microcarcinomas are PTCs with the largest diameter of 10 mm or less, according to the WHO classification. The incidence of PTC has been increasing in recent years, and it is thought to be related to the increase in the detection of microcarcinoma as a result of the increasing use of diagnostic methods and developments in pathological examinations. Papillary thyroid microcarcinoma usually has a good prognosis, but some patients may develop LN metastases, distant metastases or recurrences. The clinical significance of subclinically detected microcarcinoma is still unclear. For his reason, it has been tried to determine the prognostic values of various molecules in order to improve patient management. In our study, we aimed to detect DPP-4(CD26), NIS(Sodium-Iodide symporter) and TSH-R expression levels immunohistochemically and to investigate their relationship with LN metastasis in cases with and without LN metastasis in PTMC. Our study included 122 patients who were followed up in the Endocrinology and Metabolism Diseases Clinic of Gazi University Medical Faculty Hospital for at least 6 months, the diagnosis of PTMC was confirmed by post-operative histopathological examination, and the pathology samples were in the archive of Gazi University Medical Faculty Hospital Pathology department. Some pathological and clinical features of the patients were recorded retrospectively using the hospital information system. Staining status with DPP-4, NIS and TSH-R were examinated in pathology samples. The staining score was obtained by multiplying the staining percentage and the staining intensity. In our study, while 22 patients had LN metastases at presentatiton, LN metastases were not detected in 100 patients at presentation. TSH-R staining score (p=0,064), surrounding tissue NIS staining score (p=0,608), tumor tissue NIS staining score (p=1,00) and DPP-4 staining score (p=0,984) were not significantly associated with LN metastasis at presentation. A higher TSH-R staining score was observed in the male gender (p=0,048) and patients with stage 2 according to TNM staging (p=0,016). Surrounding tissue NIS staining score was found to be high in patients with high TSH levels (p=0,003). No such difference was found in tumor tissue NIS staining score (p=0,218). There are different results in the literature. Inconsistent results may be due to methodological differences, differences in monoclonal antibodies, and patient group. Studies with a larger number of cases would be useful to detect significant differences in outcomes in papillary thyroid microcarcinoma