İşsizlik sorunu yaşayan 23-30 yaş arası bireylerinpsikolojik sağlamlık ve kaygı düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between psychological resillience andanxiety level of individuals between 23-30 years of unemployment problem
  1. Tez No: 808846
  2. Yazar: LEYLA DEFNE BARGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüz dünyasında işsizlik bireysel bir sorun olmaktan çıkmış, küresel bir sorun haline gelmiştir. İşsiz kalan ya da iş bulamayan kişilerde belli başlı psikolojik sorunlar görülmeye başlanmıştır. Bu sorunların en başında psikolojik sağlamlık ve kaygı gelmektedir. Kaygı ve psikolojik sorunlar insanoğlunun yaşantısını, çevresini ve kişisel sağlığını önemli şekilde etkilemektedir. Bu çalışma işsizlik sorunu yaşayan 23-30 yaş arası bireylerin psikolojik sağlamlık ve kaygı düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreni Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşamakta olan işsiz bireylerden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi kolayda örneklem yoluyla belirlenmiş 380 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri Covid-19 salgını nedeniyle online olarak gerçekleştirilen anketlerden elde edilmiştir. Verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımı, korelasyon analizi, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre anksiyete ile eğitim düzeyi arasında negatif yönlü; anksiyete ile işsiz kalınan süre arasında pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, unemployment has become a global problem rather than an individual problem. Certain psychological problems have started to be seen in people who are unemployed or unable to find a job. At the beginning of these problems are psychological resilience and anxiety. Anxiety and psychological problems significantly affect human life, environment and personal health. This study was carried out to determine the relationship between psychological resilience and anxiety level of individuals between the ages of 23-30 who have unemployment problems. The research population consists of unemployed individuals living in various provinces of Turkey. The research sample was determined as 384 people determined by random sampling. The data of the research were obtained from online surveys due to the Covid-19 outbreak. Frequency and percentage distribution, correlation analysis, Kruskal Wallis and Mann Whitney U analysis methods were used in the analysis of the data. According to the results of the research, there is a negative correlation between anxiety and education level; It has been determined that there is a positive relationship between anxiety and the duration of being unemployed.