Girişimci kadınların demografik ve genel özellikleri ile motive eden faktörler
Women entrepreneurs: Demographic and general characteristics and factor affecting their motivations
  1. Tez No: 80900
  2. Yazar: FUNDA YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Araştırma; girişimci kadınların demografik ve genel özellikleri ile kadınları girişimciliğe motive eden faktörleri belirlemek, girişimcilikte başarılı olmak için gerekir gördükleri ön şartları saptamak, araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; girişimci kadınlara, potansiyel girişimcilere, kadın girişimcileri destekleyen kurum ve kuruluşlara yararlı olabilecek öneriler geliştirmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın ömeklemini Ankara Ticaret Odası'na kayıtlı, n=104 kadın girişimci oluşturmaktadır. Girişimci kadınların %51,9'u orta, %48,1'i yüksek öğrenim görmüşlerdir. Araştırma kapsamına alınan kadınların tamamının (%100,0), girişimci olma kararları tüm aile bireyleri (eşi, çocukları, annesi, babası) tarafından desteklenmiştir. Girişimci kadınların %89,4'ü“bir işle meşgul olma”, %82,7'si“bağımsızlık”, %53,8'i“başarılı olma”, %48,1'i de“evin bütçesine katkıda bulunma”isteği ile girişimci olmaya karar vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purposes of this research were to determine the demographic and general characteristics of female entrepreneurs; to explore the factors that motivate females to become entrepreneurs; and to identify any possible preconditions that may be required to be successful as an entrepreneur. The results of the research would be used to develop guidelines tat will be useful to potential female entrepreneurs, females already involved in entrepreneur ship, and institutions that support female entrepreneurs. The population of this research consisted of female entrepreneurs (n=104) who were registered as such with the Ankara Chamber of Commerce. 51.9 % of the female entrepreneurs included in the study were Secondary School graduates, and 48.1 % were university graduates. 100 % were fully supported by their immediate family (spouse, children, mother and father). They decided to become entrepreneurs for a variety of reasons: 89,4 % in order to be involved in business; 82.7 % to be independent; 53.8 % to be successful; and 48.1 % to contribute to the budget of the family.