Farklı katkı maddelerinin leucaena leucocephala silajının bazı kimyasal parametreleri ve in vitro sindirilebilirliği üzerine etkileri
Effects of different additives on the some chemical parameters and in vitro digestibility of leucaena leucocephala silage.
  1. Tez No: 919350
  2. Yazar: MERT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR EMRE BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma farklı katkı maddelerinin Leucaena leucocephala bitkisinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri, yem değeri ve in vitro sindirilebilirliği üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 1 kontrol ve 3 deneme grubu oluşturulmuştur. Deneme gruplarına sırasıyla %5 melas, %5 arpa ve %0,5 formik asit muamele edilmiştir. Araştırma her bir grup 8 tekerrürlü olacak şekilde yürütülmüştür. Bitki Antalya ili Muratpaşa ilçesinden 2023'ün haziran ayında elle hasat edilmiş ve aynı gün laboratuvara getirilmiştir. Bitki 2,5-5 santimetre (cm) boyutlarında parçalanmış, deneme gruplarına ait muameleler yapılmış, plastik torbalara konularak (200 gram (g)/torba) vakum ile paketlenmiştir. Silaj olgunlaşma süresinin (60 gün) ardından, paketler açılarak gruplara ait fiziksel özellikler, amonyak azotu ve Hidrojen kuvveti (pH) düzeyleri, besin madde bileşimi, yem değeri, in vitro ham protein parçalanabilirliği (İVHPP) ve in vitro sindirilebilirlikleri belirlenmiş, silaj asitleri ve laktik asit düzeyleri ölçülmüştür. Araştırmada tüm grupların Alman Tarım Birliği (DLG) puanları (17,63 ve üzeri) silajların üst kalite sınıfı içerisinde olduğunu göstermiştir. Muamelelerin yapısal olmayan besin maddeleri üzerine etkisi ham kül oranı (%5 arpa ilave grubu) dışında önemsiz bulunmuştur. Leucaena silajına %5 melas ilavesi, silajın Ham selüloz (HS) ve Asit deterjan fiber (ADF) oranlarını önemli düzeyde düşürmüş, Flieg puanını önemli düzeyde artırmıştır. İncelenen diğer yem değeri parametreleri açısından (nispi yem değeri (NYD) ve kuru madde tüketimi (KMT) dışında) deneme grupları arasında önem oluşmamıştır. Muamelelerin Leucaena silajının metabolize olabilir enerji (ME) değeri (HS ve ADF değerinden hesaplanan) üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. İn vitro gerçek kuru madde sindirilebilirliği (İVGKMS) ve in vitro gerçek organik madde sindirilebilirliği (İVGOMS) Leucaena silajına %5 melas muamelesi ile önemli düzeyde artmıştır. Araştırmada İVHPP açısından deneme grupları arasında bir farklılık oluşmamıştır. Sonuç olarak araştırmaya konu edilen katkı maddelerinin silaj kalitesini olumsuz etkilemediği, bununla birlikte optimum silaj kalitesinin %5 melas ilavesi ile sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of different additives on some physical and chemical properties, feed value, and in vitro digestibility of Leucaena leucocephala. The experiment included one control and three treatment groups. The treatment groups were subjected to 5% molasses, 5% barley, and 0.5% formic acid, respectively. The study was carried out with 8 replicates per group. The plant was hand-harvested in June 2023 from the Muratpaşa district of Antalya province and transported to the laboratory on the same day. The plant was chopped into 2.5–5 cm pieces, treated with the respective additives, and vacuum-packed in plastic bags (200 g/bag). After the silage maturation period (60 days), the bags were opened, and the physical properties, ammonia nitrogen, and pH levels, nutrient composition, feed value, in vitro crude protein degradability (IVCPD), and in vitro digestibility were determined. Silage acids and lactic acid levels were also measured. The German Agricultural Society (DLG) scores of all groups (17.63 and above) indicated that the silages were classified as top quality. The effects of treatments on non-structural nutrients were found to be insignificant, except for the crude ash content in the 5% barley-added group. The addition of 5% molasses to Leucaena silage significantly reduced the crude fiber (CF) and acid detergent fiber (ADF) contents and significantly increased the Flieg score. Regarding other feed value parameters, no significant differences were observed between the treatment groups, except for relative feed value (RFV) and dry matter intake (DMI). The effects of treatments on the metabolizable energy (ME) value of Leucaena silage (calculated from CF and ADF values) were found to be insignificant. In vitro true dry matter digestibility (IVTDMD) and in vitro true organic matter digestibility (IVTOMD) were significantly increased with the addition of 5% molasses to Leucaena silage. No differences were observed among the treatment groups in terms of IVCPD. In conclusion, the additives used in this study did not adversely affect silage quality. However, optimum silage quality was achieved with the addition of 5% molasses.