Kadın tüketicilerin bakış açısıyla yeniden üretim ve çevresel sürdürülebilirliğin desteklenmesi: Amasya'da bir inceleme
Supporting reproduction and environmental sustainability from female consumers' perspectives: A review in Amasya
- Tez No: 809104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modern sanayi toplumu, iklim değişikliği, hava kirliliği, su kirliliği ve doğal kaynakların tükenmesi gibi önemli çevre sorunlarına neden olmaktadır. Dünya, iklim değişikliği ve doğal kaynakların tükenmesiyle birlikte bir çevresel sürdürülebilirlik kriziyle karşı karşıyadır. Bu krizi hafifletmek için yaşamın her alanında sürdürülebilir uygulamalar hayata geçirilmektedir. Çevresel sürdürülebilirliğe yönelik en umut verici çözümlerden biri, kullanılmış ürünleri orijinal özelliklerine göre yeniden inşa etme süreci olan yeniden üretimdir. Yeniden üretim yöntemiyle çevresel sürdürülebilirliği desteklemenin temel amacı, atıkları azaltmak, kaynakları korumak, üretim ve tüketimin çevresel etkilerini en aza indirmektir. Yeniden üretim, kullanılmış veya kullanım ömrü sona ermiş ürünleri temizleme, onarma ve parça değiştirme kombinasyonunu kullanarak yeni gibi bir duruma getirme işlemidir. Yeniden üretim yoluyla ürünlerin ömrünü uzatmak, daha az yeni ürünün üretilmesi demektir, bu da bunları üretmek için gereken ham madde, enerji ve su miktarını azaltmaktadır. Yeniden üretime dahil edilmeyen ürünler depolama alanlarına veya yakma fırınlarına gitmekte ve atık miktarını arttırmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de kadınlar ekonomik bakımdan kısıtlı imkânlara sahip olmalarına rağmen tüketim harcamalarını büyük bir oranda etkilemektedirler. Satın alma kararları, tüketim oranları ve atıklar konusunda kadınların daha etkili olduğu gerçeği göz önünde bulundurularak araştırma kadın tüketiciler ile sınırlandırılmıştır. Bu temelde çalışmanın amacı; kadın tüketicilerin çevresel sürdürülebilirlik bilinçlerini ve yeniden üretilmiş ürünlere bakış açılarını tespit edebilmek ve sahip oldukları çevresel bilincin satın alma niyeti ve davranışları üzerindeki etkisini ortaya koyabilmektir. Araştırma sonuçlarına göre; çevre bilincine sahip olma ile satın alma niyeti arasındaki anlamlı ve pozitif ilişki, yüksek korelatif bir bağıntıya işaret ederken çevre bilincine sahip bireylerin önemli oranda satın alma niyetlerini artırdığı öğrenilmiştir. Çevre bilinci yüksek bireylerin yeniden üretilmiş ürünleri satın alma niyetlerinin dolayısıyla satın alma davranışlarının da yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden birincil veri toplama tekniği olarak anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırma verileri Amasya ili Merkez ilçesinde ikamet eden 408 kadın katılımcıya kolay örnekleme yöntemi uygulanarak toplanmış ve SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern industrial society causes significant environmental problems such as climate change, air pollution, water pollution and depletion of natural resources. The world is facing an environmental sustainability crisis with climate change and the depletion of natural resources. Sustainable practices are implemented in all areas of life to alleviate this crisis. One of the most promising solutions to environmental sustainability is remanufacturing, the process of rebuilding used products to their original specifications. The main purpose of supporting environmental sustainability through remanufacturing is to reduce waste, conserve resources, and minimize the environmental impacts of production and consumption. Remanufacturing is the process of restoring used or end-of-life products to like-new condition using a combination of cleaning, repairing and replacing parts. Extending the life of products through remanufacturing means fewer new products are produced, which reduces the amount of raw materials, energy and water required to produce them. Products not included in remanufacturing go to landfills or incinerators and increase the amount of waste. Although women have limited economic opportunities in the world and in Turkey, they affect their consumption expenditures to a great extent. Considering the fact that women are more effective in purchasing decisions, consumption rates and waste, the research is limited to female consumers. On this basis, the aim of the study is; to determine the environmental sustainability awareness of female consumers and their perspectives on remanufactured products, and to reveal the effect of their environmental awareness on their purchase intention and behavior. According to the research results; It has been learned that while the significant and positive relationship between environmental awareness and purchase intention indicates a highly correlative relationship, it has been learned that individuals with environmental awareness significantly increase their purchase intentions. It has been determined that individuals with high environmental awareness have a high intention to purchase remanufactured products, and therefore their purchasing behavior. In the research, the survey method was used as the primary data collection technique, one of the quantitative research methods. The research data were collected by applying the easy sampling method to 408 female participants residing in the central district of Amasya province and analyzed in the SPSS 25.0 package program.