Öğretmen performansını etkileyen faktörler: Bir olgubilim çalışması
Factors affecting teachers' performance: A phenomenological study
  1. Tez No: 809237
  2. Yazar: TUĞBA DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Küreselleşme ile hız kazanan rekabet ortamı toplumsal kurumları derinden etkileyerek örgütleri değişime zorlamaktadır. Örgütler amaçlarını gerçekleştirebilmek ve verimlerini artırabilmek adına insan kaynaklarını geliştirmeye yönelmektedir. Bu anlamda, çalışanların niteliklerini artırarak performans yönetimini etkili olarak sürdürebilmek oldukça önemlidir. Dolayısıyla, eğitimin en önemli insan kaynaklarından olan öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesi ve niteliklerinin artırılması son yıllarda tartışılmakta olan bir konudur. Öğretmen performansını olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerin farklı yönlerden değerlendirilmesi, eğitim örgütlerinde performansı artırmaya yönelik faktörlerin geliştirilmesi açısından fayda sağlamaktadır. Bu nedenle, araştırmada öğretmen performansını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 yılları arasında Kocaeli ili Dilovası ilçesinde görev yapmakta olan 15 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmen performansını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandığından nitel araştırma desenlerinden olgubilim deseni tercih edilmiştir. Araştırmada veriler yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma verileri betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmen performansını etkileyen faktörlerin incelenmesinin öğretmen performans değerlendirme uygulamalarına ve sonraki araştırmalara rehberlik edeceği düşünülmüştür. Bu amaç doğrultusunda beş tema ve on dört kategori elde edilmiştir. Öğretmen performansında örgütsel, mesleki, sosyal, kültürel, bireysel ve eğitsel faktörlerin etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The competitive environment accelerating with globalization has been influencing the organizations deeply and forcing them to change. The organizations have been heading towards developing their human resources to achieve their goals and increase their performances. In this sense, it is important to pursue the performance management effectively by improving the qualifications of employees. Therefore, the evaluation of teachers' performance and improvement of their qualifications have been topics of discussion lately. There are lots of factors affecting the teachers' performance in a positive or negative way. The evaluation of these factors in different ways helps the educational organizations to develop factors increasing the performance. For this reason, this study aims to analyze the factors affecting the teachers' performance. The study group included 15 teachers working at the Dilovası district of Kocaeli in 2021-2022 academic year. The study group was formed based on criterion sampling which is one of the methods of purposive sampling. Since this study aims to analyze the factors influencing the teachers' performance, the phenomenological approach was chosen as one of the qualitative research designs. The data was collected with the help of semi-structured interviews. The data was analyzed through descriptive analysis and content analysis techniques. Analyzing the factors affecting teachers' performance was seen as a way of guiding the practices of performance evaluations and other researches. As a result of this process, five themes and fourteen categories were formed. The results of the study showed that organizational, professional, social, cultural, individual and educational factors are effective in teachers' performance.