Semptomu olmayan psoriatik hastalarda ultrasonografi ile entezopatinin araştırılması ve deri bulguları ile karşılaştırılması
Investigation of enthesopathy with ultrasonography and comparison with skin findings in asymptomatic psoriatic patients
- Tez No: 809239
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER GÜL, PROF. DR. SERAY KÜLCÜ ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Psoriazis başlıca deri ve eklemleri tutan kronik inflamatuar bir hastalıktır. Psoriazisin eklem tutulumu psoriatik artrit (PsA) olarak isimlendirilir. PsA geç tanı aldığında çeşitli morbiditelere neden olabileceğinden, erken tanısı ve tedavisi gerekir. Çeşitli çalışmalarda; direkt grafi, ultrasonografi (US), doppler US, manyetik rezonans inceleme (MRI) ve kemik sintigrafisi gibi görüntüleme yöntemleri ile %8-70 arasında asemptomatik PsA saptanmıştır. Çalışmamızda inflamatuar eklem şikayeti ve bulgusu olmayan psoriazisli hastaların eklem ve entezis bölgelerinin US ile incelenerek subklinik PsA olup olmadığını ve saptanan bulguların psoriazisin deri ve tırnak bulguları ile ilişkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Materyal ve metot: Çalışmamıza eklem şikayeti olmayan ve eklemleri ilgilendirebilecek travma ilaç veya hastalık öyküsü olmayan 50 psoriazis, 30 sağlıklı kontrol hastası alındı. Psoriazisli olguların hastalık tipi, süresi, PAŞİ değeri ve tırnak bulguları kaydedildi. Her iki grubun bilateral omuz, dirsek, el fleksör ve ekstansör tendonları, diz, aşil tendonu ve plantar fasia bölgeleri ultrasonografi ile incelendi. Bulgular: Psoriazisli olgularda (%30) kontrol grubuna (%13,33) göre daha yüksek oranda patolojik ultrasonografi bulgusu saptandı. Ancak bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlı değildi. Patolojik US bulguları bulunan olguların yaş, cinsiyet, psoriazis süresi, PAŞİ ve tırnak tutulumları bulunmayan gruba göre farklılık göstermiyordu. Psoriazli hasta grubunda en sık diz ekleminde patolojik bulguya rastlanıldı. Psoriazisli grupta enteziste milimetrik kalsifikasyona (%22) ek olarak, kemik yüzeyi düzensizliği (%8) ve entezis bölgesinde kalınlaşma (%2) gözlendi. Kontrol grubunda ultrasonografik olarak sadece enteziste milimetrik kalsifikasyon bulgusu (%13,3) vardı. US'de milimetrik kalsifikasyon oranı psoriazisli olgularda belirgin yüksek olsa da istatistiksel olarak kontrol grubuna benzer bulundu. Sonuç: Çalışmamızda artrit semptom ve bulgusu olmayan psoriazisli hastaların çeşitli eklemleri ultrasonografi ile incelendi. Az sayıda benzer çalışmalar olsa da bu kadar farklı eklem bölgelerinin hepsini bir arada inceleyen bir çalışma yoktur. Sonuçlarımız istatiksel olarak anlamlı çıkmasa da psoriazisli olgularda patolojik US bulgusu hasta grubundan iki kattan daha fazla yüksek bulundu. Bu nedenle psoriazisli hastaların eklem şikayeti olmasa da gelişebilecek psoriatik artrit açısından daha yakından izlenmesi kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a chronic inflammatory disease of skin and joints. Joint involvement of psoriasis is called psoriatic arthritis (PsA). When late diagnosed PsA may lead to a variety of morbidies, for this reason early diagnosis and treatment is required. In several studies 7-80% patients with asymptomatic PsA were determined by imaging techniques like direct radiography, ultrasonography (U.S.), power doppler (PD), magnetic resonance imaging (MRI) and bone scintigraphy. In our study we aimed to investigate joint and enthesis regions of psoriasis patients without inflammatory joint symptoms by US to detect subclinical PsA and to determine if there are associations between detected findings and signs of skin and nail psoriasis. Material and methods: Fifty psoriasis, 30 healthy control subjects without joint complaint, history of trauma, medications or illnesses may affect joints were included. Disease type, duration, PASI value and nail findings of psoriasis patients were recorded. Bilateral shoulders, elbows, flexor and extensor tendons of hands, knees, Achilles tendons and plantar fascias of each of the two groups were examined by ultrasonography. Results: Psoriatic patients' pathological ultrasonography findings (30%) were higher than control group's (13.33%). However, this elevation was not statistically significant. The age, gender, psoriasis duration, PASI and nail involvement of psoriasis patients with pathological US findings were not different from the group without pathological US findings. The most common pathological findings were observed in the knee joint in psoriasis patients. In the psoriasis group millimetric calcifications on enthesis region (22%), bone surface irregularity (8%) and enthesal thickening (2%) were observed. In the control group the only manifestation was millimetric calcifications on enthesis (%13,3). Although millimetric calcification rate was significantly higher in the psoriasis group, the rate was not statistically significant between the control and psoriasis groups. Conclusion: In our study various joints of psoriatic patients without arthritis symptoms and findings were investigated with US. Although a small number of similar studies are present, there are no studies investigating such different joint regions together. Our results are not statistically significant but pathologic US findings in psoriatic patients were more than two times higher than control group. Therefore we believe that psoriatic patients without joint complains should also be monitored for psoriatic arthritis development.