Rezeksiyon uygulanmış küçük hücreli dışı akciğer kanserinin subtiplerinde mediastinal lenf nodu metastazı değerlendirmesi: istasyon tercihi var mı?
Assessment of mediastinal lymph node metastasis in subtypes of surgically resected non-small cell lung cancer: is there a preferential lymph node station?
- Tez No: 809247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışma, operable küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinin subtiplerinde mediyastinal lenf nodu metastaz dağılımının ve insidansının belirlenmesi, mediyastinal lenf nodu diseksiyonuna yol göstermesi ve rehber olabilmesi amacı ile düzenlenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi kliniğinde Ocak 2017 ile Ocak 2021 tarihleri arasında küçük hücreli dışı akciğer kanseri histolojisine sahip, anatomik rezeksiyon ve mediyastinal lenf nodu diseksiyonu yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Anatomik rezeksiyon yapılmış 332 hastadan dahil edilme kriterlerine uygun 226 hasta hastane kayıtları ve dosyalardan incelendi. Adenosquamoz hücreli karsinoma sahip 5 hasta istatistiksel değerlendirmeye uygun olmadığı için çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Hastaların genel özellikleri, tümör özellikleri, operasyon özellikleri, lenf nodları ve istasyonları istatistiksel olarak değerlendirildi. Sağ taraftan opere edilen adenokarsinomlu hastaların %20.5'inde 4 numaralı istasyon tutulumu mevcuttur. Bu tutulumun skuamöz hücreli karsinom ve nöroendokrin karsinomlu hastalardaki 4 numaralı istasyon tutulumundan daha sık olduğu görülmüştür (p0.05). Sol taraftan opere edilen adenokarsinom, skuamöz hücreli karsinom ve nöroendokrin karsinomlu hastalar lenf nodu istasyonları acısından karşılaştırıldığında lenf nodu tutulumunda anlamlı farklılık bulunamadı (p>0.05). Adenokarsinomlu hastaların %32.7'sine sağ üst lobektomi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: The purpose of this study was to determine the distribution, preference, and incidence of mediastinal lymph node metastases among subtypes of non-small cell lung cancer. The aim was to provide guidance for mediastinal lymph node dissection in operable non-small cell lung cancer cases. Materials and Methods: Patients with non-small cell lung cancer histology who underwent surgical treatment in the thoracic surgery clinic of Gülhane Training and Research Hospital between January 2017 and January 2021, and who underwent anatomical resection and mediastinal lymph node dissection, were evaluated retrospectively. We reviewed hospital records and documents of 332 patients who underwent anatomical resection, out of which 226 patients met the inclusion criteria for our study. We excluded five patients with adenosquamous cell carcinoma from the study due to insufficient data for statistical evaluation. Results: We performed statistical analyses on the general characteristics of the patients, tumor characteristics, operation techniques, lymph nodes, and lymph node stations. Station 4R lymph node involvement was observed in 20.5% of patients who underwent surgery for adenocarcinoma. The incidence of station 4R lymph node involvement was significantly higher in patients with adenocarcinoma compared to those with squamous cell and neuroendocrine carcinoma (p0.05). Similarly, no significant differences were found in lymph node involvement when comparing patients with these histological types on the left side (p>0.05). Right upper lobectomy was performed in 32.7% of patients with adenocarcinoma.