Kahoot!'un ingilizce kelime öğretiminde başarı ile motivasyona etkisi ve öğrenci görüşleri
The effect of success and motivation on english vocabulary learning with kahoot! and student opinions
- Tez No: 809489
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma bir Web 2.0 aracı olan Kahoot! ile İngilizce dersinde kelime öğretilmesinin öğrencilerin başarı üzerindeki etkisi, öğrencilerin motivasyonu üzerindeki etkisi, bu verilerin değerlendirilmesi ve öğrenci görüşleri üzerine yapılmıştır. Bir kontrol ve bir deney grubu ile deneysel desen kullanılan bu çalışmada, başarı testi, motivasyon ölçeği ve öğrenci görüş formu gibi uygulamalarla nicel ve nitel verilere ulaşılmıştır. Çalışma Van'ın Gürpınar ilçesinde yer alan bir Çok Programlı Anadolu Lisesinin 10. Sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubu (n=21) ile işlenen dersler sonrası öğrenciler öğrendikleri kelimeler üzerine Kahoot! uygulaması ile haftalık tekrar yapmış, kontrol grubu (n=16) ile işlenen derslerde ise geleneksel öğretim biçimi ile ders kitabı içeriği olağan şekilde işlenmiştir. Araştırma öngörülen 5 haftalık zaman dilimi içinde tamamlanmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve güvenlik çalışmaları yapılmış 0,70 Cronbach güvenirlik değerine sahip Başarı Testi, J.M Keller ve R. Subniyah tarafından oluşturulan ve Acar (2009) tarafından Türkçeye çevrilen IMMS Motivasyon Ölçeği ve araştırmacı tarafından alan uzmanı kişilerin görüşleri doğrultusunda geliştirilen 5 şıklı likert tipinde 6 soru ve 1 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış Öğrenci Görüş Formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde İki Faktörlü Anova ve İlişkisiz Örneklemler T testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre bir web 2.0 aracı olan Kahoot! ile işlenen derslerde başarı puanı, motivasyon ve öğrenci görüşleri gibi verilerde deney grubu lehine anlamlı bir artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is based on the Web 2.0 tool Kahoot! and the effect of teaching vocabulary in English lessons on students' success, the effect on students' motivation, the evaluation of these values and student opinions. In this study, in which experimental design was used with a control and an experimental group, quantitative and qualitative data were obtained through applications such as assessment tests, motivation scales and student opinion forms. The study was carried out with the 10th grade students of a Multi-Program Anatolian High School located in the Gürpınar district of Van.After the lessons taught with the experimental group (n=21), The students have reviewed the words they learned weekly through the Kahoot! application. In the classes taught with the control group, the traditional teaching method was used, and the content of the textbook was covered in the usual manner. The research was completed within the foreseen 5 week time frame. In the study, the Achievement Test, which was developed by the researcher and underwent security checks, with a reliability value of 0.70 Cronbach, the IMMS Motivation Scale, created by J.M. Keller and R. Subniyah and translated into Turkish by Acar (2009) and the semi-structured Student Perception Form consisting of 6 Likert-type questions with 5 options developed by the researcher in line with the opinions of field experts and 1 open-ended question, were used. Two-Factor ANOVA and Independent Samples T-test were used to evaluate the collected data. According to the findings, in the lessons taught with the web 2.0 tool Kahoot! A significant increase was observed in favor of the experimental group related to the data such as achievement score, motivation and student opinions.