Development of pea flour based films containing onion skin powder for active food packaging
Aktif gıda ambalajlama için bezelye unu bazlı soğan kabuğu içeren filmlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 809518
  2. Yazar: EMRE KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bezelye ve bezelyeden elde edilen ürünler geleneksel bileşenler için değerli alternatifler haline geldikçe, gıda endüstrisine değer katma fırsatları olmaktadır. Antioksidanlar ve antimikrobiyaller gibi farklı biyoaktif maddelerin yenilebilir kaplama maddelerine eklenmeleri gıdaların mikrobiyal güvenliğinii, besine ve duyusal yönlerini iyileştirmeleri açısından önemlidir. Ayrıca, yenilebilir kaplama maddeleri biyoaktif bileşenleri çevresel etkilerden korumaktadırlar. Bu çalışmada pH (8, 11), soğan kabuğu tozu ekstrakt içeriği (%0.5, %1) ve homojenizasyon tekniklerinin (yüksek hızlı homojenizasyon, ultrasonikasyon) filmlerin karakterizasyonu (su buharı geçirgenliği, toplam fenolik içerik, çözünürlük, nem içeriği, gerilme mukavemeti, elastik modül ve renk) üzerine olan etkileri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre nem, gerilme mukavemeti, elastik modülüs ve sarılık değerleri açısından düşük pH ve yüksek hızlı homojenizasyon daha etkili bulunurken, renk özellikleri için ultrasonikasyon daha etkili bulunmuştur. Filmler arasında öözünürlük ve su buharı geçirgenliği açısından önemli bir fark bulunmamıştır. pH arttıkça toplam renk değişimi, açıklık ve kırmızılık değerleri artmıştır. Ultrasonikasyon, diğer renk özelliklerinden ziyade açıklık üzerinde daha etkili bulunmuştur. Diğer yandan, yüksek miktardaki soğan kabuğu tozu ekstraktı, toplam fenolik içerik ve toplam renk değişimini önemli derecede etkilemiştir. Mekanik özellikler, nem içeriği, sarılık değerleri düşünüldüğünde en ideal film, pH değeri 8 olan, %0,5 soğan kabuğu tozu ekstrakktı içeren ve yüksek hızlı homojenizasyon işlemi görmüş film en iyi film olarak seçilmiştir.. Bu çalışma, döküm metodunun ambalaj endüstrisinde uygulanabilen biyopolimer bazlı aktif filmler yapmak için umut verici bir teknik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The food industry has opportunities to add value as peas and pea products become worthwhile alternatives to conventional ingredients. Adding different bioactive substances, such as antioxidants and antimicrobials, into the edible films are important to improve microbial safety and nutritional and sensory aspects of foods. In addition, edible coatings can protect the bioactive compounds from environmental effects. In this study, the effects of pH (8, 11), onion skin powder extract content (0.5%, 1%), and homogenization techniques (high-speed homogenization, ultrasonication) on the characteristics of films (water vapor permeability, total phenolic content, solubility, moisture content, tensile strength, elastic modulus, and color) were determined. According to the results, low pH and high-speed homogenization was more effective for moisture, tensile strength, elastic modulus and yellowness values while ultrasonication was more effective for color properties. Films were not significantly different in terms of solubility and water vapor permeability. As pH was increased, the values for total color change, lightness and redness values increased. Ultrasonication was more effective on lightness rather than other color properties. High onion skin powder extract was significantly effective on TPC and total color change. As long as mechanical properties, moisture content, yellowness values were considered, t film with pH of 8, containing 0.5% onion skin powder extract and treated with high-speed homogenization were selected as the best one This study showed that casting is a promising technique for making biopolymer-based active films that can be applied in the packaging industry.