The effect of work-family conflict and courage on turnover intentions in the banking sector in Mali
Malı bankacılık sektöründe iş-aile ve cesaretin devir niyetine etkisi
- Tez No: 809826
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zorlu iş şartları ve aile hayatının giderek artan talepleri, çalışanların iş ve aile hayatının dengede olmasını ve memnuniyet düzeyini zorlaştırıyor. Dünyanın dört bir yanından bazı akademisyenler, Mali'de de geçerli olmak üzere, iş-aile çatışmalarının çalışanların kuruluşlarına olan bağlılığını, iş tatmin düzeylerini ve nihayetinde personeli elde tutma becerilerini etkilediğini iddia ettiler. Son yıllarda cesaret yabancı kaynaklarda önemi artarak çalışılmaktadır. Bu çalışmada önemli olarak, Mali bankacılık endüstrisinde yaygın olan fenomenlere ve bu etkilerde cesaretin nasıl önemli rol oynadığına ilişkin sorulara yanıtlar sağlamayı amaçlamaktadır. Bamako, Mali'deki 203 bankacıdan çevrimiçi bir anket yoluyla birincil veriler toplandı ve veri analizi için Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanıldı. Sonuçlar, işe-aileye müdahale etmenin ve aile-işe müdahalenin bankacılık sektörü çalışanlarının işten ayrılma niyetlerini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca cesaret 'in bankacılık sektörü çalışanlarının işe-ailesine karışma ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiyi düzenleyici olduğu tespit edilmiştir. Ancak cesaret, işe engel olan ailevi yükümlülükler ile bankacılık sektörü çalışanlarının işten ayrılma istekleri arasındaki ilişkiyi zayıflatmaz.
Özet (Çeviri)
The demanding nature of the work and the steadily rising demands of family life is incredibly becoming challenging for employees to have an equivalent balance and level of pleasure with both work and family life. Some academics from throughout the world have claimed that work-family conflicts affect employee's commitment to their organizations, their level of job satisfaction, and ultimately their ability to retain personnel where Mali is of no exception. Courage is being studied with increasing importance in foreign literature in recent years. This study most importantly seeks to provide answers to issues relating to the phenomena that are prevalent in the Malian banking industry and how courage plays significant roles in these impacts. Primary data was collected from 203 bankers in Bamako, Mali through an online questionnaire, and Structural Equation Modeling was used for data analysis. The results suggested that work-interfering withfamily and family-interfering with work positively influence the turnover intentions of the banking sector workers. It is also identified that Courage moderates the relationship between work-interfering withfamily and the turnover intentions of the banking sector workers. Courage does not, however, attenuate the association between family obligations interfering with work and the aspirations of banking sector employees to leave their jobs.