A study on the effects of business incubators on their tenants under the light of positive psychology
Pozitif psikolojinin ışığında kuluçka merkezlerinin girişimciler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 809860
  2. Yazar: BURÇİN TÜZEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KUNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1960'lı yıllarda ortaya çıkmalarından bu yana kuluçka merkezleri akademik çalışmalara konu olmuş ve bu merkezlerin yeni kurulan şirketlerin finansal başarısına olan katkıları gibi konularda önemli bulgulara ulaşılmıştır. Bununla birlikte, söz konusu çalışmalar sırasında bu merkezlerin birer birey olarak girişimciler üzerindeki etkileri gibi insana dair konular yeterince irdelenmemiştir. Bu tezin amacı, kuluçka merkezlerinin bu kuruluşlardan hizmet almakta olan girişimcilerin iyi oluş halleri üzerindeki potansiyel etkilerine odaklanarak literatürdeki açıkların bir kısmının kapatılmasına yardımcı olmaktır. Bu amaçla, kuluçka merkezlerinde sunulan hizmetlerin girişimcilerin psikolojik sermayesi ve hayat tatminleri üzerinde etkilerine odaklanılmıştır. Bu doğrultuda önce 9 kuluçka merkezinin yöneticisiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, ardından 126 girişimcinin katıldığı bir çevrimiçi anket uygulaması yürütülmüştür. Araştırmanın sonucunda kuluçka merkezlerinde sunulan hizmetlerin kullanımıyla bu hizmetlerden yararlanan girişimcilerin psikolojik sermayesi ve hayat tatmini arasında istatistiki açıdan anlamlı düzeyde olan, pozitif yönlü ilişkilerin bulunduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizlerde kuluçka merkezlerince sunulmakta olan hizmetlerden iş destek ve sosyal ağ oluşturma hizmetlerinin girişimcilerin psikolojik sermayesi üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu gözlemlenirken, fiziki hizmetlerin anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Buna ek olarak, kuluçka merkezlerince sunulan hizmetlerin kullanımıyla girişimcilerin hayat tatmini arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin kısmi aracılık rolü üstlendiği de tespit edilmiştir. Girişimcilerin psikolojik sermayesi ile hayat tatminleri arasındaki ilişkinin ise özellikle psikolojik sermayenin umut boyutu sayesinde kurulduğu görülmüştür. Disiplinler arası odağı ve anlamlı bulguları sayesinde araştırmanın kendi alanındaki öncü çalışmalardan biri olarak değerlendirilmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the appearance of business incubators in 1960s, academic studies focused mostly on hard issues like the contribution of incubators to the financial success of start-up companies. Nevertheless, when it comes to soft issues, more needs to be studied, such as their contributions to entrepreneurs as individuals. The purpose of this research is to help close some of the gaps in the literature by focusing on the contribution of business incubators to the well-being of entrepreneurs. For that purpose, the effects of incubator services on the psychological capital (PsyCap) and life satisfaction of entrepreneurs were focused on. In line with the research aim 126 interviews were made with entrepreneurs using business incubator services via an online survey, following 9 preliminary semi-structured interviews with incubator managers. As a result of the study, positive and significant relationships were observed between using business incubator services, PsyCap, and the life satisfaction of entrepreneurs. In addition, it was found that the positive impact of incubator services on entrepreneurs' PsyCap was created mostly through networking and business support services rather than physical services. Also, PsyCap was observed to assume a partially mediating role in the relationship between the utilization of incubator services and the life satisfaction of entrepreneurs. Finally, it was observed that the link between PsyCap and life satisfaction was mostly via the hope dimension of PsyCap. With its interdisciplinary focus and significant findings, the research is expected to be considered one of the pioneering studies in its unique area of interest.