Kurumlar vergisi ve ücret arasındaki ilişki: Ampirik bir değerlendirme
The relationship between corporate tax and wage: An empirical assessment
- Tez No: 810015
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KANALICI AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, OECD ülkelerinden oluşan bir örneklemde kurumlar vergisi ile ücret arasındaki nedensellik ilişkisini belirlemektir. Ortalama dışa açıklık oranlarına göre belirlenmiş iki gruba ait beş ülke için 1995-2020 yıllarını kapsayan bir panel veri seti yar-dımıyla, Emirmahmutoğlu ve Köse (2011) tarafından geliştirilen nedensellik testinin kullanıldığı çalışmanın sonuçları, dışa açıklık oranı düşük olan 1. grup ülkelerde kurumlar vergisi oranı ile reel asgari ücret arasında % 1 anlamlılık düzeyinde karşılıklı bir neden-sellik ilişkisi olduğunu, dışa açıklık oranı yüksek olan 2. grup ülkelerde ise % 1 anlamlılık düzeyinde kurumlar vergisi oranından reel asgari ücrete doğru tek yönlü bir nedensellik olduğunu, reel asgari ücretten kurumlar vergisi oranına doğru ise bir nedensellik olmadı-ğını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the causal relationship between corporate taxes and wage in a sample of OECD countries. The results of the study, which uses the causality test developed by Emirmahmutoğlu and Köse (2011) with the help of a panel data set covering the period 1995-2020 for five countries belonging to two groups determined according to their average openness ratios, show that in group 1 countries with low openness, the corporate tax rate and real minimum wages are correlated. group of count-ries with low openness, there is a reciprocal causality relationship between the corporate tax rate and the real minimum wage at the 1 % significance level, while in group 2 co-untries with high openness, there is a unidirectional causality from the corporate tax rate to the real minimum wage at the 1 % significance level, and there is no causality from the real minimum wage to the corporate tax rate.