Parent engagement in early childhood during Covid-19 online education
Covıd-19 sürecinde erken çocukluk çevrimiçi eğitiminde aile katılımı
- Tez No: 810101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER, DOÇ. DR. ERSOY ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu fenomenolojik çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisi sırasında çevrimiçi eğitimdeki aile katılımı deneyimlerini erken çocukluk öğretmenlerinin bakış açılarıyla anlamak ve çevrimiçi eğitimdeki aile katılımını geliştirmek için öğretmenlerin öğrenme ihtiyaçlarını keşfetmektir. Bu çalışma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, pandemi nedeniyle çevrimiçi eğitim sunan İstanbul'daki 12 erken çocukluk öğretmeniyle yürütülmüştür. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik yaklaşımla analiz edilmiştir. Erken çocukluk öğretmenlerinin deneyimlerinin analizine dayanarak, çevrimiçi eğitimde ebeveyn katılımı uygulamaları; ebeveyn katılımı için çevrimiçi eğitimin zorlukları ve fırsatları ve çevrimiçi eğitimde öğretmenlerin öğrenme deneyimleri ve ihtiyaçları temaları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın bulguları, pandemi döneminde, ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi eğitimine dahil olduklarını ve bu dönemde aile katılımı uygulamalarının farklı bir boyut kazandığını göstermiştir. Ancak, öğretmenler aile katılımı uygulamalarını çevrimiçi eğitimden ziyade yüz yüze eğitimde gerçekleştirmeyi tercih etmişlerdir. Çevrimiçi eğitimde aile katılımı konusunda çeşitli zorluklarla karşılaşılmasına rağmen, öğretmenler bu zorlukların üstesinden gelmek için belirli stratejiler geliştirmiştir. Son olarak, öğretmenler bu dönemde çevrimiçi eğitimde aile katılımı uygulamaları konusunda yeterli eğitim almamış ve bu konuda eğitime ve desteğe ihtiyaç duymuşlardır. Bu çalışma, erken çocukluk eğitiminde çevrimiçi aile katılımına ilişkin uygulama, müfredat ve politika açısından etkili yöntem ve yaklaşımları belgelemek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this phenomenological study is to understand parent engagement experiences in online education during the COVID-19 pandemic from the perspectives of early childhood teachers and explore their learning needs to improve parent engagement in online education. The study was conducted with 12 early childhood teachers who delivered online education in Istanbul during the 2020-2021 academic year due to the pandemic. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using thematic approach. Based on the analyses of the lived experiences of early childhood teachers, themes of parent engagement practices in online education; challenges, and opportunities of online education for parent engagement; and learning experiences and needs of teachers in online education emerged. The findings of this study show that parents were engaged in their children's online education during the pandemic period and that parent engagement practices in this period gained a different dimension. However, teachers preferred to conduct parent engagement practices in face-to-face education rather than online education. Although various challenges in parent engagement in online education were encountered, teachers developed specific strategies to overcome these challenges. Lastly, teachers did not receive sufficient training on parent engagement practices in online education during this period and they needed training and support in this regard. This study is significant to document effective methods and approaches in terms of practice, curriculum, and policy with respect to online parent engagement practices in early childhood education.