Exploring David Fincher's film adaptations: The Girl with the dragon Tattoo and Gone Girl
David fincher'in film uyarlamalari: The girl with the Dragon Tattoo and Gone Girl
- Tez No: 810100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez hem edebi hem de sinema alanlardan bakış açılarını içeren çok boyutlu bir yaklaşım kullanarak uyarlama çalışmalarını canlandırmayı amaçlamaktadır. Linda Hutcheon'un uyarlama fikrini ele alan bu analiz, iki edebi eseri ustaca uyarlayan David Fincher'ın The Girl with the Dragon Tattoo (2011) ve Gone Girl (2014) başlıklı çalışmalarına odaklanmaktadır. Bu araştırmada, Fincher'ın çalışmalarında oldukça yaygın olan bir kavramı kullanarak iki film uyarlamasını da kaynak eserle birlikte incelemektedir. Sadakat söyleminden farklı bir bakış açısı sunan bu tez, film uyarlamalarının daha derinlemesine bir araştırmayı gerektirmesi nedeniyle yönetmenin kimliğine ve sinema tekniklerine odaklanmaktadır. Bu nedenle, tezde Fincher'ın The Girl with the Dragon Tattoo ve Gone Girl başlıklı uyarlamalarında yönetmenin kendisi ve kendine özgü sinematografisini ifade ettiği farklı sanat biçimleri incelenmektedir. Sonuç olarak, bu tez film uyarlaması ile kaynak metin arasındaki karşılıklı bağımlılığı bir üstünlük yarışından ziyade karşılıklı yarar sağlayan bir iletişim biçimi olarak düşünmenin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation endeavors to revitalize the discourse on adaptation studies by employing a multidimensional approach that incorporates perspectives from both literary and cinematic fields. By tackling Linda Hutcheon's idea of adaptation, this analysis focuses on the cinematic works of David Fincher, who adeptly adapts two literary works, called The Girl with Dragon Tattoo (2011) and Gone Girl (2014). The research examines both film adaptations in conjunction with their source material, employing a concept that is notably pervasive in Fincher's body of work. Presenting a different area away from the fidelity discourse, this study focuses on the adapter's identity and his cinematography because film adaptations necessitate a more profound level of analysis. Hence, Fincher's two film adaptations, The Girl with Dragon Tattoo and Gone Girl are examined as distinct forms of artwork in which the director expresses himself and his distinctive cinematography. Hence, this thesis concludes that it is imperative to consider the interdependence between the film adaptation and the written source materials as a mutually beneficial mode of communication rather than a contest of supremacy.