Öğretmenlerin mesleki öğrenmelerinin bireysel ağ analizi ile incelenmesi
Examining the teachers proffessional learning: An egonetwork analysis
- Tez No: 810109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Eğitim sisteminde öğretmenin yetkinliği, alan bilgisi ve gelişimi eğitimin ilerlemesinde atılacak en önemli adımlardan biridir. Öğretmenlerin başarısı ile eğitim sisteminin ve öğrencilerin başarıları arasında doğrusal bir ilişki kurulabilir. Bu çalışmanın amacı bireyler arasında sosyal ağları, yüksek lisans yapan öğretmenlerin mesleki gelişimleri ve bireysel mesleki ağlarının özellikleri birlikte değerlendirilerek açıklamaya çalışmaktır. Diğer çalışmalardan farkı bireyleri merkeze alarak incelenmesidir. Bu araştırma nitel ve nicel yöntemin bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları nitel ve sosyal ağ analizi ile elde edilmiştir. Nitel kısımda görüşme soruları nicel kısımda sosyal ağ analizi gerçekleştirilmiştir. Sosyal ağ analizi için Ucinet programı kullanılmıştır. Bu araştırmada yüksek lisans mezunu öğretmenler ile görüşülmüş ve görüşme sonuçlarının ağ analizleri yapılmıştır. Çalışma grubu için amaçlı örnekleme türünden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılması belirlenmiştir. Araştırma verileri katılımcılar ile yüz yüze görüşme yoluyla elde edilmiştir. Katılımcılar ile görüşmelerde elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki gelişimleri ve bireysel mesleki ağlarının özellikleri birlikte değerlendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Bu açıdan değerlendirilidiğinde mesleki öğrenme ve değişim, bireysel ve sosyal değişkenlerle birlikte incelenmiştir. Bununla birlikte çalışmada kullanılacak olan sosyal ağ analizi ile alanyazına katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the education system, the competence, expertise, field knowledge and development of the teacher are the most important steps to be taken in the progress of education. A linear relationship can be established between the success of teachers and the success of the education system and students. The aim of this study is to try to explain social networks among individuals by evaluating together the professional development of postgraduate teachers and the characteristics of individual professional networks. Its difference from other studies is that it focuses on individuals. This research was done with a mixed research method in which qualitative and quantitative methods are used together. The results of the research were obtained by qualitative and social network analysis. In the qualitative part, interview questions were asked. In the qualitative part, interview questions were asked. In the quantitative part, social network analysis was carried out. Ucinet program was used for social network analysis. In this research, graduate teachers have been interviewed and the results of the interviews have been analyzed. It has been determined to use the criterion sampling method from the purposive sampling type. Research datas were obtained by face-to-face interviews with the participants. The data obtained from the interviews with the participants was analyzed with the content analysis method. The personal development of teachers and the characteristics of their individual professional networks were evaluated together and tried to be explained. From this perspective PROFESSIONAL learning and variation have been investigated with individual and social variables. In addition, it is aimed to contribute to the literature with the social network analysis used in the study.