Merhamet yorgunluğunun işten ayrılma niyetine etkisi: Tarsus ilçesi kamu hastanesinde çalışan sağlık personelleri üzerinde bir araştırma
Releasing work of compassion fatigue effect on intention: Tarsus district public a research on health personnel working in hospitals
- Tez No: 810401
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma ile sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğunun işten ayrılma niyeti üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Başhekimden gerekli bilgiler alınarak bu doğrultuda Tarsus ilçesinde kamu Hastanesi‟nde görev yapmakta olan 300 sağlık çalışanının katılımıyla veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, merhamet yorgunluğu ölçeği ve işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında kolayda rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak seçim yapılmıştır. Toplanan araştırma verileri öncelikli olarak analize uygunluğu yönüyle değerlendirilmiş ve SPSS 24 (İstatiksel Değeral Package for the Social Sciences) paket programına girişleri yapıldıktan sonra kullanılacak analiz yöntemlerinin belirlenmesinde araştırma verilerinin normal dağılımına bakılmıştır. Bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (anova), üç veya daha fazla değişkenlere yönelik yapılan ANOVA testi sonucunda gruplar arası farklılığı belirlemek için post hoc tukey testi, ayrıca pearson korelasyon analizi yöntemi ve basit regresyon analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of compassion fatigue on turnover intention in healthcare workers. Necessary information was obtained from the chief physician and in this direction, data were collected with the participation of 300 health workers working in the public hospital in Tarsus district. As a data collection tool; personal information form, compassion fatigue scale and intention to leave the job scale were used. In the collection of data, selection was made by using the random sampling method. The collected research data were primarily evaluated in terms of their suitability for analysis, and after they were entered into the SPSS 24 (Statistical Value Package for the Social Sciences) package program, the normal distribution of the research data was examined in determining the analysis methods to be used. Independent sample t test, one-way analysis of variance (ANOVA), ANOVA test for three or more variables, post hoc tukey test, pearson correlation analysis method and simple regression analysis methods were used to determine the difference between groups.